Imieniny: Leszka, Tamary, Karola

Wydarzenia: Dzień Dobrej Oceny

Wspomnienie świetych męczenników Karola Lwangi i Towarzyszy

Jan Paweł II na dziś

 fot. H. Ciszewska-Czyż / wikipedia.org

Dwa tygodnie przed kanonizacją bł. Jana Pawła II wyruszy w Polskę "papieski pociąg do świętości". 27 kwietnia 2014 roku jego pasażerowie będą uczestniczyć w Rzymie w kanonizacji papieża-Polaka. W projekt zaangażowanę są Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, Stowarzyszenia Absolwentów Dzieło oraz Polskie Koleje Państwowe.

 

Od 28 marca do 12 kwietnia 2014 roku pociąg papieski odwiedzi 14 polskich archidiecezji. Wyjedzie z Wadowic, a pierwszą stacją będzie Kraków. Tam, z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach zostanie zabrany ogień symbolizujący "iskrę, która przygotuje ludzi do ponownego przyjścia Chrystusa". Lampion z ogniem zostanie umieszczony w kaplicy pociągu, w której znajdą się również relikwie bł. Jana Pawła II.

Dalsza trasa jest jeszcze opracowywana. Z Krakowa pociąg pojedzie najprawdopodobniej do Przemyśla, a stamtąd do Lublina. Podróżować nim będą przedstawiciele danej archidiecezji, biskupi i świeccy. W każdej metropolii przez całą dobę będzie można oddać cześć papieskim relikwiom wystawionym w katedrze. Natomiast ogień zostanie przekazany w lampionach do miejscowych parafii, gdzie proboszczowie zorganizują nabożeństwa, podczas których każdy będzie mógł zabrać "iskrę" do domu. Ma to być również jeden z elementów rekolekcji wielkopostnych.

Pod koniec Wielkiego Tygodnia pociąg wyruszy z Warszawy do Watykanu (z przystankiem w Wiedniu) na uroczystość ogłoszenia bł. Jana Pawła II świętym. Podróżujący nim biskupi oraz delegacje świeckich zabiorą ze sobą wszystkie zebrane prośby, podziękowania i zobowiązania zebrane podczas objazdu metropolii, by złożyć je na ołtarzu podczas Mszy świętej kanonizacyjnej.

"Pociąg papieski" jest darem polskich kolejarzy. Jego idea zrodziła we wrześniu 2005 roku podczas pielgrzymki kolejarzy do Łagiewnik. Od 2006 do 2009 roku specjalnie przygotowana jednostka jeździła Kolejowym Szlakiem Jana Pawła II między Wadowicami a Krakowem. Przystankami na tej trasie były Łagiewniki i Kalwaria Zebrzydowska. Słabnące zainteresowanie podróżnych sprawiło, że po trzech latach kursowanie pociągu został zawieszony. Później pociąg jeździł jeszcze przez jakiś czas na trasie Kraków - Zakopane, a w ubiegłoroczne wakacje ponownie kursował na swojej pierwotnej trasie. Podczas przejazdu emitowano filmy dokumentalne w różnych wersjach językowych o bł. Janie Pawle II.

Źródło:
;