Imieniny: Grzegorza, Urbana, Magdaleny

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

Polska

11 listopada zapłonie Świeca Niepodległości, w domach i kościołach - jej miniaturki

świątynia opatrznosci bożej fot. Episkopat.pl

W setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, 11 listopada w Świątyni Opatrzności ponownie zapłonie Świeca Niepodległości – dar papieża Piusa IX. Stała się ona symbolem modlitwy za Ojczyznę, dlatego na 100-lecie niepodległości przygotowano też świece-miniaturki. Zapalając je wieczorem o godz. 19.18 w kościołach i domach, wierni archidiecezji warszawskiej będą dziękować Opatrzności Bożej za wolną Ojczyznę i prosić o dalszą nad nią opiekę.

 

Rano podczas Mszy dziękczynnej o godz. 9.00 Świecę Niepodległości zapali w Świątyni Opatrzności Bożej prezydent RP wraz z metropolitą warszawskim, a o godz. 19.18, porze nawiązującej do roku odzyskania niepodległości, wyjątkowa świeca zapłonie po raz kolejny. Dokładnie w tym czasie, w wielu domach i parafiach archidiecezji warszawskiej zapalone zostaną miniaturowe świece niepodległości, przygotowane przez Centrum Opatrzności Bożej w Warszawie.

Miniatura Świecy Niepodległości jest wierną, zmniejszoną kopią historycznego oryginału (wysokość 17 cm, średnica 3 cm). Świece zostały ręcznie wykonane, zdobione woskiem i malowanymi złoceniami, zawierają wierne odwzorowanie wizerunku Matki Bożej i ornamentów. Do każdej świecy została dołączona karta z jej historią i Aktem Dziękczynienia Polski do osobistego odmówienia.

 

Obchody 100. rocznicy w Świątyni Opatrzności Bożej

Główne uroczystości pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, z udziałem najwyższych władz państwowych, licznych warszawiaków oraz pielgrzymów z całej Polski odbędą się 11 listopada w Świątyni Opatrzności Bożej.

Uroczysta Msza dziękczynna rozpocznie się o godz. 9.00 w Świątyni Opatrzności Bożej. Metropolita warszawski wraz z prezydentem RP zapalą Świecę Niepodległości, ofiarowaną Warszawie przez papieża Piusa IX w 1867 r. Zostanie też odmówiony Aktu Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej. Uroczystość będzie transmitowana przez TVP.

Po Mszy świętej, z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej będzie miała miejsce uroczystość posadzenia 7 dębów na cześć siedmiu Ojców Wolności – osób, które walnie przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 roku. W uroczystości tej wezmą udział prezydent RP, premier, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio i metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

 

Koncerty uświetnią 100-lecie niepodległości

W Świątyni Opatrzności zabrzmi skomponowane specjalnie na stulecie niepodległości dzieło Pawła Muzyki. Będzie to światowa premiera wielkiej formy oratoryjnej „Missa Solemnis” jako wotum wdzięczności z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Uroczysty koncert rozpocznie się o godz. 17.00. Monumentalne 13-częściowe oratorium wykona pod batutą Tomasza Tokarczyka orkiestra Sinfonia Viva wraz z chórem Filharmonii Narodowej i solistami.

W dniu Narodowego Święta Niepodległości o godz. 18.00 zainaugurowana zostanie tradycja śpiewania pieśni patriotycznych i religijnych w Świątyni Opatrzności Bożej. Dokładnie o godz. 19.18 – w nawiązaniu do roku 1918 – ponownie zapłonie Świeca Niepodległości, warszawiacy zapalą miniaturowe kopie tej świecy w swoich domach.

W bazylice Świętego Krzyża o godz. 20.00 będzie miała miejsce światowa premiera „Quem Queritis”. Spektakl Polskiej Opery Kameralnej nawiązujący do źródeł teatru i muzyki polskiej ma być odpowiedzią na obchody szczególnego w tym roku Święta Niepodległości. Ryszard Peryt dokonał wyboru polskich utworów poetyckich, pochodzących z XVI i XVII wieku oraz fragmentów biblijnych w XVI-wiecznym tłumaczeniu Jakuba Wujka.

Koncert z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości odbędzie się także w kościele św. Katarzyny na Służewie. Początek o godz.19.00

Oceń treść:
  1. Jak to możliwe,że Polska przetrwała 3 rozbiory? Nasza kultura,język ,wiara nie zanikły. Ofiara tylu istnień ludzkich nie okazała się daremną. Opatrzność Boża czuwała nad Rzeczpospolitą Polską.Chwała niech będzie Panu naszemu zwłaszcza teraz ,gdy swoje ścieżki wytycza preambuła.

;