Imieniny: Jana, Pawla

Wydarzenia: Dzień Zapobiegania Narkomanii

Kulturalnie

200 tys. widzów na "Wyspiańskim"

wystawa wyspiański fot. MNK

W roku 2018 Muzeum Narodowe w Krakowie zwiedziło już ponad milion osób, a we wtorek 11 grudnia dwustutysięczny widz wszedł na wystawę „Wyspiański”. Był nim jeden z wychowanków krakowskiego przedszkola Słoneczna Kraina Smoka Wawelskiego. W holu muzeum całą grupę przedszkolaków powitali wicedyrektor MNK dr hab. Łukasz Gaweł oraz kurator wystawy Magdalena Laskowska.

 

200 000 to frekwencyjny rekord Muzeum Narodowego w Krakowie. Dotychczas wystawą, która cieszyła się największym powodzeniem publiczności, była zorganizowana w roku 2001 ekspozycja „Od Moneta do Gauguina. Impresjoniści i postimpresjoniści z Musee Orsay w Paryżu”. Zobaczyło ją 141 tys. zwiedzających. Ekspozycja „Marc Chagall. Dzieła z lat 1928-1983” z roku 1997 zgromadziła 102 tys. muzealnych gości. Słynny „Polaków portret własny” na przełomie roku 1979 i 80 zwiedziło 81 tys. widzów.

- Jesteśmy szczęśliwi, że dwustutysięczny widz wystawy „Wyspiański” znalazł się w grupie przedszkolaków. Bardzo się cieszymy, gdy widzimy w muzeum dzieci, bo mamy nadzieję, że gdy odkryją, jakie to interesujące miejsce, będą tu wracać jako dorośli – powitał pięciolatki ze Słonecznej Krainy Smoka Wawelskiego dr hab. Łukasz Gaweł, zastępca dyrektora MNK ds. Strategii, Rozwoju i Komunikacji. Dziękował też paniom wychowawczyniom, które uczą najmłodszych przyjemności płynącej z obcowania ze sztuką. Od kurator ekspozycji Magdaleny Laskowskiej dzieciaki dowiedziały się natomiast, że wystawę przygotowywał zespół złożony z blisko stu osób, a prace trwały półtora roku. 

Ekspozycja „Wyspiański” została otwarta w Muzeum Narodowym w Krakowie 28 listopada 2017 roku to największy dotychczas pokaz prac krakowskiego twórcy, na który złożyło się przeszło 500 dzieł sztuki: pasteli, rysunków, obrazów olejnych, rzeźb, rycin i projektowanych przez Stanisława Wyspiańskiego przedmiotów rzemiosła artystycznego. 15 stycznia 2019 roku, w 150. rocznicę urodzin artysty, Muzeum zaprasza na nową odsłonę ekspozycji: „Wyspiański. Nieznany”. Większość prezentowanych na niej artefaktów – m.in. szkicowniki, rysunki, pierwodruki - publiczność będzie mogła oglądać po raz pierwszy. Podobnie liczący 600 pozycji księgozbiór Stanisława Wyspiańskiego. Prawie wszystkie jego książki są podpisane i datowane, a w wielu znajdują się ołówkowe rysunki, notatki lub dedykacje. Zaprezentowany zostanie także m.in. pastelowy Autoportret artysty z roku 1897, kupiony do kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie w listopadzie bieżącego roku. Całą ekspozycję „Wyspiański” będzie można oglądać do 5 maja 2019 roku.

Oceń treść:
;