Imieniny: Marka, Jaroslawa, Wasyla

Wydarzenia: Dzień Sekretarki

Pod oknem

biskup jan szkodoń fot. O. Franciszek Salezy Nowak OFM | Kalwaria Zebrzydowska

4 czerwca 1988 roku dwóch krakowskich kapłanów ks. Jan Szkodoń i ks. Kazimierz Nycz otrzymali święcenia biskupie przez posługę Ks. Kard. Franciszka Macharskiego. Jubileusz 30-lecia sakry biskupiej bp Jan Szkodoń świętował dziś w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej.

 

Przed południem ks. Biskup uczestniczył w dniu skupienia wraz ze wspólnotą Bernardynów w kalwaryjskim klasztorze. O godz. 12.00 przewodniczył Mszy Świętej w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej dziękując Panu Bogu i Matce Najświętszej za lata posługi w Kościele krakowskim. W homilii Biskup Jan wspomniał osobę śp. Kard. Franciszka Macharskiego, przy którego grobie modlił się wcześnie rano. Mówił także o swojej wielkiej wdzięczności jaką czuje w sercu do Matki Bożej Kalwaryjskiej. Na zakończenie Eucharystii kustosz Sanktuarium o. Konrad Cholewa złożył ks. Biskupowi życzenia dziękując mu za przywiązanie i szacunek do Kalwarii.

Po południu ks. Biskup udał się na kalwaryjskie Dróżki. Wieczorem przewodniczył uroczystym Nieszporom i Procesji Eucharystycznej z udziałem ojców i braci Bernardynów, licznie zebranych wiernych, mieszkańców Kalwarii i okolic, a także przybyłych do Sanktuarium pielgrzymów.

Biskup Jan Szkodoń urodził się 19 grudnia 1946 r. w Chyżnem (pow. Nowy Targ). Szkołę podstawową ukończył w rodzinnej miejscowości w 1960 r. Do liceum uczęszczał w Jabłonce. Po maturze, którą zdał w 1964 r., wstąpił do Krakowskiego Seminarium Duchownego. Święcenia prezbiteratu otrzymał z rąk kard. Karola Wojtyły w Jabłonce 22 marca 1970 r.

Po święceniach pracował przez 2 lata jako wikariusz w Makowie Podhalańskim, a następnie przez jeden rok w parafii Matki Bożej Zwycięskiej w Krakowie - Borku Fałęckim.

W latach 1973 - 76 studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, w Instytucie Pastoralnym (teologia i pedagogika rodziny). Studia ukończył doktoratem (praca doktorska: Nierozerwalność małżeństwa jako problem duszpasterski Kościoła w Polsce w latach 1946 - 1970).

Po powrocie z KUL pracował w Kurii jako sekretarz Synodu Archidiecezji Krakowskiej. Prowadził też wykłady na Papieskim Wydziale Teologicznym (później - Papieska Akademia Teologiczna) z teologii pastoralnej i z teologii życia wewnętrznego.

W 1979 r. został mianowany ojcem duchownym w Krakowskim Seminarium Duchownym. Zastąpił księdza Stanisława Nowaka, który został rektorem. Posługę ojca duchownego łączył z prowadzeniem rekolekcji Ruchu Światło-Życie, Grup Apostolskich i rekolekcji parafialnych.

Dnia 4 czerwca 1988 r. został konsekrowany na biskupa. Jest biskupem pomocniczym i wikariuszem generalnym Metropolity Krakowskiego. Należał do Komisji Episkopatu (ds. misji, ds. KUL, Komisji Duchowieństwa). Obecnie należy do Rady ds. Rodziny.

Napisał wiele książek poświęconych rodzinie, kapłaństwu i życiu rodzinnemu.

Oceń treść:
Źródło:
;