Imieniny: Rocha, Stefana, Joachima

Wydarzenia: Światowy Dzień Krwiodawstwa

Polska

300 lat koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

kaplica matki bożej częstochowskiej fot. Mazur/Episkopatnews.pl/Flicr.com

Pod przewodnictwem kard. Stanisława Ryłki z Rzymu na Jasnej Górze trwa tzw. „dzień koronacyjny”. Dokładnie dziś mija 300. rocznica papieskiej koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej diademami Klemensa XI. Odbyła się ona na Jasnej Górze 8 września 1717 r. i była wydarzeniem o wyjątkowej randze w dziejach kultu religijnego w Polsce. Miała wielkie znaczenie przede wszystkim duchowe, ale także patriotyczne, narodowe i społeczne.

 

„Nasza pobożność maryjna i świadectwo dawane na Jasnej Górze to wielka siła i gwarancja nadziei z jaką możemy patrzeć w przyszłość” – uważa kard. Ryłko. Archiprezbiter Bazyliki Matki Bożej Większej podkreśla, że częstochowskie sanktuarium to wyjątkowe miejsce ewangelizacji: „Uczymy się Chrystusa, Ewangelii, uczymy się Kościoła. Na Jasnej Górze uczymy się również Polski, odkrywamy ciągle na nowo nasze korzenie, naszą tożsamość, a korzenie nasze idą wprost do Chrystusa”.

Kard. Ryłko podkreśla, że jubileusz 300-lecia to wielka lekcja dla wszystkich Polaków, byśmy byli wiernymi: katolikami nie tylko w słowach, ale w czynie, i w ten sposób stawali się żywą koroną Maryi.

Uroczystości z udziałem tysięcy pielgrzymów uwieńczy dziś wieczorna premiera oratorium „Korona – cykl świąt maryjnych” i Msza św. w łączności z Papieżem Franciszkiem.

Oceń treść:
Źródło:
;