Imieniny: Heleny, Wieslawy, Ryty

Wydarzenia: Dzień Praw Zwierząt,

Pod oknem

40-lecie istnienia Hospicjum św. Łazarza w Krakowie

 fot. pixabay.com

W ten weekend Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza” obchodzi jubileusz 40-lecia realizacji opieki hospicyjnej. Jest to jednocześnie okazja do świętowania powstania takiej formy opieki w Polsce.

Jubileusz 40-lecia połączony jest z obchodami 25-lecia poświęcenia domu hospicyjnego przy ul. Fatimskiej 17 w Krakowie. Budynek powstał w większości z darowizn ofiarowywanych przez członków i przyjaciół organizacji.

- Dzięki zaangażowaniu i bezinteresownej pomocy wielu ludzi dobrej woli stworzono dom, w którym niesienie bezpłatnej, profesjonalnej, medycznej opieki hospicyjnej ma głęboko humanitarny wymiar - podkreśla prezes krakowskiego hospicjum, Jolanta Stokłosa.

Zebranie założycielskie Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum odbyło się w Instytucie Onkologii 2 marca 1981 r., a rejestracja nastąpiła 29 września 1981 r. Dom hospicyjny przy ul. Fatimskiej 17 został wybudowany w latach 1990-1996. 14 grudnia 1996 r. poświęcił go kard. Franciszek Macharski.

Stokłosa wskazuje, że weekendowe obchody są okazją do podziękowania przyjaciołom placówki za wspólny trud i trwanie w wypełnianiu idei hospicyjnej. - Tylko mając tak wspaniałych członków i przyjaciół byliśmy i jesteśmy zdolni nieść opiekę hospicyjną. Pragniemy również powrócić do źródeł i ponownie przekazać filozofię hospicjum, zapisaną przez założycieli naszego towarzystwa, do realizacji na następne czterdzieści lat - ocenia.

Przypomina przy tym, że to przede wszystkim ruch społeczny, będący nośnikiem określonych wartości, mówiący, że życie człowieka ma wartość bez względu na jego kondycję fizyczną, psychiczną, a nawet moralną, gdyż do końca jest on osobą i także w ostatnim okresie choroby winien być traktowany jak osoba.

- Hospicjum nie jest instytucją, choć pracuje w oparciu o pewne zorganizowane struktury, takie jak hospicjum stacjonarne, poradnia czy zespoły opieki domowej. Hospicjum jest typem kompleksowej opieki, dostosowanej do wielorakich potrzeb ludzi chorych, będących u kresu życia, obejmującej także rodzinę chorego. Ale hospicjum jest także misją, zadaną nam, członkom społeczeństwa, którą mamy szerzyć i wspierać - opisuje Stokłosa.

- Jubileusz realizacji opieki hospicyjnej jest też dla nas, ludzi hospicjum, wyzwaniem. Czas pandemii nie jest łaskawy dla hospicjów pozarządowych. Zwiększające się koszty opieki i niezmieniona od 2017 r. cena refundacji opieki powodują, że zwłaszcza hospicja stacjonarne borykają się ze zdobywaniem funduszy poprzez prowadzone zbiórki publiczne - podsumowuje pani prezes.

Każdy, kto chciałby wesprzeć krakowskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza” może to uczynić poprzez darowiznę na stronie www.hospicjum.krakow.pl/wirtualna-puszka/. W okresie świąt Bożego Narodzenia hospicjum prowadzi również akcję #KoledaDlaHospicjum, która ma zachęcić do śpiewania kolęd i utworów świątecznych w mediach społecznościowych, a jednocześnie wesprzeć placówkę finansowo. Szczegółowe informacje o inicjatywie dostępne są na stronie www.pomagam.pl/KoledaDlaHospicjum2021.

Obchody jubileuszu najstarszego hospicjum w Polsce rozpoczęły się 17 grudnia Mszą św., której w krakowskim kościele Arka Pana przewodniczył abp Marek Jędraszewski. Dziś Eucharystię w intencji organizacji w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie odprawi kard. Stanisław Dziwisz. Po nabożeństwie odbędzie się opłatek hospicyjny.

Oceń treść:
Źródło:
;