Imieniny: Przybysława, Anieli, Jerzego

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Świadkowie wiary

5. rocznica beatyfikacji męczenników z Pariacoto

 fot. meczennicy.franciszkanie.pl

Dziś przypada 5. rocznica beatyfikacji bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego - misjonarzy, którzy prawie 30 lat temu zginęli z rąk terrorystów Świetlistego Szlaku w Pariacoto w Peru. Ich relikwie I stopnia znajdują się już w 416 miejscach na świecie, w tym w 243 w Polsce.

Br. Jan Hruszowiec, promotor kultu męczenników z Pariacoto, wskazuje, że franciszkańscy męczennicy są niezwykłym darem Boga na współczesne niespokojne czasy - tak w wymiarze społecznym, jak i obaw czy niepokojów związanych z pandemią koronawirusa.

- Oni uczą niezwykłej wytrwałości w trwaniu przy Bogu w codzienności, bez względu na jakiekolwiek przeciwności losu. W dzisiejszym świecie człowiek często jest zmienny, a błogosławieni Michał i Zbigniew pokazują, że można wytrwać, broniąc pewnych wartości, nawet za cenę życia. Zaproszenie ich do swojego życia na pewno pomaga zweryfikować nasze plany zgodnie z wolą Bożą - podkreśla zakonnik.

Aby nie zanikła pamięć o tych błogosławionych, w Krakowie działa Biuro Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto, które zajmuje się propagowaniem zarówno relikwii, jak i materiałów informacyjnych o męczennikach z peruwiańskiej misji. 

- W ciągu 5 ostatnich lat relikwie pierwszego stopnia zostały umieszczone w 416 miejscach na całym świecie, w tym w 243 w Polsce. Rozesłaliśmy do tej pory ponad 415 tys. obrazków z relikwiami drugiego stopnia. Co więcej, przeprowadziliśmy ponad 337 akcji wyjazdowych, czyli tzw. misyjnych dni męczenników - wymienia br. Hruszowiec. Ponadto, wydano 22 tys. książek i przygotowano ponad 76 tys. różańców z relikwiami drugiego stopnia. 

W ramach działalności biura uruchomiono też specjalny kanał na YouTube zatytułowany „MichaliZbigniew”. Publikowane są na nim archiwalne i bieżące materiały, związane z męczennikami. Jest także cykl zatytułowany „Głos z Biura Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto”. W jego kolejnych odcinkach występują osoby, które osobiście znały błogosławionych czy autorzy książek im poświęconych.

„Zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy chcieliby podzielić się świadectwem łask otrzymanych za ich wstawiennictwem, zdjęciami oraz innymi pamiątkami po błogosławionych” - zachęcono na stronie www.meczennicy.franciszkanie.pl, gdzie można znaleźć informacje dotyczące życia i kultu błogosławionych z Pariacoto. 

O. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek patronują jeszcze krucjacie różańcowej w obronie przed terroryzmem. I to niezwykle skutecznie. - To dzieło rozpoczęło się w maju 2016 r. Skontaktował się kiedyś ze mną oficer pracujący w służbach wywiadowczych, który dał świadectwo, że od tego miesiąca widać wyraźny wzrost skutecznych działań redukujących liczbę potencjalnych zamachów terrorystycznych. Nie ma on wątpliwości, że to zasługa wstawiennictwa naszych współbraci i osób modlących się w ramach krucjaty - opisuje br. Jan Hruszowiec.

Franciszkańscy misjonarze w 1989 r. zaczęli swoją pracę misyjną w Pariacoto w Peru. Zginęli z rąk terrorystów Świetlistego Szlaku 9 sierpnia 1991 r. Decyzją papieża Franciszka 5 grudnia 2015 r. zostali beatyfikowani. W liturgii Kościoła wspominani są 7 czerwca.

Oceń treść:
Źródło:
;