Imieniny: Marii, Światozara, Makarego

Wydarzenia: Dzień Kupca

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Dziedzictwo

72. rocznica Zbrodni Wołyńskiej

11 lipca 1943 roku oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii realizując politykę etnicznych czystek zaatakowały jednocześnie 99 polskich miejscowości na Wołyniu. W ciągu następnych kilku miesięcy wymordowano – często w okrutny, bestialski sposób – tysiące Polaków. Nie oszczędzano starców, kobiet i dzieci.

 

Według szacunków polskich historyków ukraińscy nacjonaliści zamordowali w latach 1943-1945 na Wołyniu i w Galicji Wschodniej ponad 100 tysięcy Polaków. Terror UPA spowodował, że kolejne setki tysięcy Polaków opuściły swoje domy, uciekając do centralnej Polski. Zbrodnia Wołyńska spowodowała polski odwet, w wyniku którego zginęło 10-12 tysięcy Ukraińców.

W trakcie wizyty delegacji IPN w Kijowie (18-20 maja 2015 r.) doszło do spotkań kierownictwa naszego Instytutu z Ukraińskim Instytutem Pamięci Narodowej. Podczas roboczych rozmów omówiono przede wszystkim kwestie związane ze stosunkami polsko-ukraińskimi w okresie II wojny światowej i w pierwszych latach po jej zakończeniu. Ustalono, że pod auspicjami obu Instytutów powołane zostanie Polsko-Ukraińskie Forum Dialogu Historycznego. Jego celem będzie debata o najbardziej dramatycznym okresie wspólnych dziejów Polaków i Ukraińców w latach 1939–1947. W jego skład wejdą uznani badacze ze środowisk naukowo-akademickich.

Wstępem do działań Forum będzie seminarium, na którym zostanie ustalony szczegółowy zakres i zasady jego pracy. Uznano także, że należy zorganizować wspólną inicjatywę naukową, skierowaną do młodych badaczy tych tematów. Za niezwykle ważne uznano doprowadzenie do poszukiwania nieznanych źródeł i krytycznej edycji dokumentów dotyczących konfliktu polsko-ukraińskiego z lat 1939–47.

Dwa lata temu, w związku z 70. rocznicą Zbrodni Wołyńskiej IPN uruchomił specjalny portal edukacyjny www.zbrodniawolynska.pl, dostępny także w angielskiej i ukraińskiej wersji językowej. Zawiera on podstawowe informacje historyczne, kalendarium, relacje świadków, informacje o śledztwach prowadzonych przez prokuratorów IPN-KŚZpNP, galerię zdjęć oraz czytelnię, w której można znaleźć publikacje na ten temat.

;