Imieniny: Alfreda, Izydora, Jana

Wydarzenia:

Wspomnienie św. Jana od Krzyża, prezbitera i doktora Kościoła

Kulturalnie

75. Konkurs Szopek Krakowskich rozstrzygnięty

 fot. Łukasz Kaczyński

W niedzielę 10 grudnia w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa ogłoszono laureatów jubileuszowego 75. Konkursu Szopek Krakowskich. Jury wybrało zwycięzców spośród 171 prac.

Do oceny zgłoszono przeróżne dzieła. Na pokonkursowej wystawie będzie można zobaczyć szopki mieszczące się w łyżeczce, poprzez szopki dziecięce, w których przeważały postacie z modeliny i papieru, do szopek z kart do gry czy też prac wielkich na 2 metry, zaopatrzonych w różnego rodzaju mechanizmy przesuwające figury.

W tym roku do rywalizacji zgłoszono 93 szopki dziecięce, 11 prac młodzieżowych i 51 szopek, wykonanych przez seniorów. Pierwszy raz oceniano prace rodzinne - takich szopek było 16.

Jak podkreśliła Małgorzata Niechaj, kierownik Działu Folkloru i Tradycji Muzuem Historycznego Miasta Krakowa, tradycje szopkarskie stolicy Małopolski są wyjątkowe. "To cudne arcydzieła sztuki, które łączą w sobie magię świąt Bożego Narodzenia z przepięknym nawiązaniem do kultury i architektury Krakowa. Wszystkie prace nas zachwyciły - dlatego jak zawsze trudno było nam wybrać zwycięzców" - przyznała.

Główną nagrodę w kategorii szopek dużych otrzymali Marek, Renata, Edward i Artur Markowscy, w kategorii szopek średnich Maciej Moszew, a w kategorii szopek małych Wiesław Barczewski. Z kolei za dzieła minaturowe wyróżniono Andrzeja Wróbla i Jakuba Zawadzińskiego.

"Wykonanie szopki to moja pasja i wielka miłość. A także wyraz przywiązania do miasta Krakowa. Czuję też, że swoją pracą podtrzymuję tą piękną krakowską tradycję. To 3 miesiące pracy. Chciałem, aby w tym roku szopka miała charakter historyczny - połączyłem w niej motywy Wawelu, stu lat od odzyskania niepodległości, a także Wyspiańskiego i Piłsudskiego" - opisał Jakub Zawadziński.

W kategorii prac wykonywanych przez różne pokolenia przyznano 4 równorzędne nagrody. Otrzymały je rodziny Pielachów, Jaskiernych, Krawczyków i Soleckich. Za prace wyróżniono także wiele dzieci.

Specjalne nagrody otrzymali Roman Woźniak i Jarosław Magierowski oraz Filip Fotomajczyk – odpowiednio Nagrodę imienia dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Jerzego Dobrzyckiego i Wyróżnienie Dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Nagrodę im. Zofii i Romana Reinfussów przyznano Markowi, Renacie, Edwardowi i Arturowi Markowskim.

Wszystkie prace ocenione w ramach 75. Konkursu Szopek Krakowskich można od dziś oglądać w oddziale Celestat (u. Lubicz 16) Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Ekspozycja będzie czynna do 25 lutego 2018 r.

Tradycja tworzenia szopek krakowskich wywodzi się z przenośnych tatrów, które tworzyli murarze, zmuszeni do przymusowej przerwy w pracy zimą. Wykorzystując swoje dzieła w domach krakowskich mieszczan odgrywali oni bożonarodzeniowe przedstawienia. Zwyczaj ten po I wojnie został zapomniany, ale w 1937 r. miłośnicy tradycji krakowskich zorganizowali 1. Konkurs Szopek Krakowskich, który poza przerwą spowodowaną kolejną wojną, trwa do dnia dzisiejszego.

Oceń treść:
Źródło:
;