Imieniny: Piotra, Małgorzaty

Wydarzenia: Dzień Kubusia Puchatka

Polska

75 tys. uczniów przystępuje do matury po wizycie na Jasnej Górze

jasna góra fot. Mazur/Episkopat.pl/Flicr.com

Co trzeci tegoroczny maturzysta pielgrzymował na Jasną Górę. Tylko w grupach diecezjalnych do sanktuarium dotarło ponad 75 tys. młodych. Chociaż ze względu na niż demograficzny uczniów jest mniej, to jednak na przyjazd do sanktuarium decyduje się coraz więcej szkół nawet z samej Częstochowy. Stąd też liczba młodych pielgrzymów pozostaje mniej więcej na tym samym poziomie.

 

Tegoroczne pielgrzymowanie maturzystów w znacznej części było nawiązaniem do wizyty Papieża Franciszka w Polsce i do Światowych Dni Młodzieży. Nawiązywało również do hasła roku duszpasterskiego: „Idźcie i głoście”. Było modlitwą nie tylko o dobre zdanie egzaminów: „Myślę, że jest to też czas wyciszenia, zastanowienia się nad pewnymi rzeczami, bo jednak kończy się jakiś okres naszego życia i wchodzimy w nowy etap – mówił jeden z maturzystów. –Przyjechałam tu po raz pierwszy, uczestniczyłam w Apelu Jasnogórskim i naprawdę stanowiło to dla mnie wielkie i piękne przeżycie. To dla mnie bardzo ważny moment, ponieważ obecnie rozeznaję swoje powołanie”.

Duszpasterze podkreślali, że na różne sposoby próbują docierać do młodych. Dlatego pielgrzymki maturzystów były okazją do spotkań z ludźmi różnych stanów i zawodów, stanowiły zachętę do dalszej formacji ducha przez duszpasterstwa akademickie, jak również szansę na spotkanie z historią Polski.  Paulini proponowali włączenie się w inicjatywę „Żywej korony Maryi” i składania Królowej duchowych darów, a także zachęcali do przesyłania „Selfi dla Maryi”.

W dniu rozpoczęcia matur na Jasnej Górze zainagurowana została modlitwa za wszystkich, którzy przystępują do egzaminu dojrzałości.

Oceń treść:
Źródło:
;