Imieniny: Waclawa, Tymona, Marka

Wydarzenia: Światowy Dzień Walki ze Wścieklizną

Wspomnienie św. Wacława, męczennika

Komentarze

Abp Auza o równości i godności kobiet

 fot. Jesim Auza / wikipedia.org

Rola rodziny w promocji równości, godności i praw kobiet to główny temat seminarium zorganizowanego w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.

 

Celem jego zwołania jest podjęcie refleksji nad realizacją decyzji konferencji pekińskiej sprzed 10 lat. Była ona poświęcona strategii na rzecz równości praw obydwu płci oraz walki z dyskryminacją kobiet i zwiększenia ich udziału w życiu społecznym, politycznym i gospodarczym. Na nowojorskim seminarium głos zabrał m.in. stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy ONZ abp Bernardito Auza.

Watykański dyplomata zauważył, że trzeba podkreślić godność kobiety w kontekście małżeństwa, macierzyństwa i rodziny. Prawdziwy szacunek względem kobiet zaczyna się bowiem przez zaakceptowanie ich we wszystkich aspektach człowieczeństwa. To wymaga stworzenia odpowiednich warunków, by mogły żyć swobodnie i w pełni się rozwijać. „Jesteśmy wezwani, by wspierać atmosferę, w której mężczyźni i chłopcy, a także same kobiety i dziewczęta, mogą lepiej docenić pełną wielkość kobiety. Obejmuje ona nie tylko te wymiary, które wiążą ją z mężczyzną, lecz także wyjątkowe dary, które są dla niej specyficzne, jak zdolność do macierzyństwa rozumiana nie tylko jako akt reprodukcyjny, ale jako duchowy, wychowawczy, emocjonalny, opiekuńczy i kulturowy sposób życia” – podkreślił arcybiskup. Dodał, że żyjemy w czasach, w których unikalna wartość i godność macierzyństwa w niektórych społeczeństwach nie jest wystarczająco chroniona, doceniana i wspierana. Kulturowo i prawnie stawia to kobiety w sytuacji wyboru między ich rozwojem intelektualnym i zawodowym, a rozwojem osobistym jako żony i matki. „Istotny wkład kobiet w rozwój społeczeństwa przez ich poświęcenie się rodzinie i rozwojowi kolejnych pokoleń ludzkości nie jest dostatecznie doceniony” – podkreślił abp Auza.

Watykański dyplomata przypomniał, że Powszechna Deklaracja Praw Człowieka stwierdza, iż matka i dziecko wymagają specjalnej opieki i pomocy, a także, że rodzina jest naturalną i podstawową komórką społeczeństwa. Jako taka ma zatem prawo do ochrony ze strony państwa. „Musimy odważnie opowiadać się za lepszymi strukturami i polityką, jakie będą wspierać kobiety pracujące, które pragną mieć dzieci lub chcą się poświęcić częściowo czy całkowicie trosce o swe rodziny” – powiedział stały przedstawiciel Watykanu przy ONZ podczas nowojorskiego seminarium na temat równości, godności i praw kobiet.

Źródło:
;