Imieniny: Klaudii, Eufemii, Maurycego

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Inwalidów

Polska

Abp Hoser: profetyczny głos „Humanae vitae” o skutkach antykoncepcji

arcybiskup henryk hoser fot. BP KEP

Profetyczny okazał się głos encykliki „Humanae vitae” co do oceny skutków działania antykoncepcji. Paweł VI trafnie przewidywał, że jej stosowanie otworzy łatwą drogę niewierności małżeńskiej i ogólnemu upadkowi obyczajów – mówił abp Henryk Hoser podczas sesji poświęconej 50. rocznicy ogłoszenia encykliki Pawła VI „Humanae vitae”, która odbyła się 12 czerwca w siedzibie KEP. Organizatorem była Katolicka Agencja Informacyjna.

 

Abp Henryk Hoser przypomniał, że Encyklika naświetla cechy miłości małżeńskiej. „Po pierwsze, jest ona ludzka, zarazem cielesna i duchowa, te dwa wymiary muszą się łączyć. Po drugie, jest pełna, pozbawiona egoizmu, jest to szczególna forma przyjaźni między osobami we wzajemnym, całkowitym oddaniu. Nie wszyscy o tym wiedzą, nawet ci, którzy się z miłości pobrali. Po trzecie jest wierna i wyłączna aż do końca życia. Po czwarte, jest miłością płodną i zmierza ku swemu przedłużeniu i wzbudzeniu nowego życia” – zaznaczył abp Hoser.

W sesji brał udział również prof. Jan Grosfeld, który wyjaśnił głębszy sens płodności. „Chodzi o płodność bardzo głęboką, poważną: mąż i żona są po to, aby sobie nawzajem oddawać życie, tracąc swoje. A więc jest to płodność w wymiarze krzyża, dajemy się ukrzyżować dla tego drugiego człowieka” – podkreślił profesor.

Natomiast ks. prof. Paweł Gałuszka zwrócił uwagę na to, że prokreacja głęboko związana jest z prawdą o obdarowaniu małżeńskim. Z kolei Paulina i Rafał Urbańscy, małżeństwo z 17-letnim stażem, przyznali, że „Bóg okazuje się wiernym, nie tylko w momencie poczęcia dziecka ale też później”.

Oceń treść:
Źródło:
;