Imieniny: Agnieszki, Jaros?awa

Wydarzenia: Dzień Babci

Wspomnienie św. Agnieszki, dziewicy i męczennicy

Watykan

spotkanie arcybiskupa jędraszewskiego z watykanistami fot. Angela Ambrogetti

Od 29 stycznia do 2 lutego abp Marek Jędraszewski przebywał w Rzymie z okazji corocznego spotkania Rady Administracyjnej Fundacji Jana Pawła II. Pobyt stał się również okazją do pierwszego spotkania Arcybiskupa z liczną grupą dziennikarzy akredytowanych przy Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej. Zorganizował je Włodzimierz Rędzioch, rzymski korespondent tygodnika „Niedziela".

 

Do spotkania doszło 1 lutego rano w jednej z restauracji przy ulicy Borgo Pio, tuż obok Watykanu. Przybyło na nie wielu zagranicznych dziennikarzy, a wśród nich: Valentina Alazraki, Meksykanka, od prawie 40 lat watykańska korespondentka meksykańskiej telewizji „Televisa", Cindy Wooden, Amerykanka z agencji Catholic News Service, Angela Ambrogetti i Andrea Gagliaducci z agencji ACI Stampa, Deborah Lubov z anglojęzycznej sekcji agencji Zenit, Ines San Martin z portalu "Crux", Antonio Gaspari, założyciel i redaktor portalu "Frammenti di Pace", Giuseppe Rusconi, współpracownik "Giornale del Popolo" z Lugano i odpowiedzialny za portal "Rossoporpora", Andrea Acali z włoskiej gazety internetowej "In Terris", Juliet Linley z telewizji EWTN, Paolo Fucili z telewizji Episkopatu Włoch TV2000, Sergio Mora, argentyński dziennikarz freelance, Anna Artymiak oraz Manuel Fandila Sanchez z biura komunikacji Opus Dei wraz ze współpracownikami.

Na początku Włodzimierz Rędzioch, który był również moderatorem spotkania, przedstawił abpa Jędraszewskiego przypominając między innymi jego wybitne curriculum naukowe oraz, jako ciekawostkę, fakt, że obecny metropolita krakowski był przez wiele lat redaktorem naczelnym czasopisma „Przewodnik Katolicki". Następnie zebrani dziennikarze prawie przez godzinę zadawali pytania Arcybiskupowi, które dotyczyły takich tematów jak Różaniec do granic, przyjęcie „Amoris laetitia" w Polsce, problem migrantów, patriotyzm Polaków, nowelizacja prawa o aborcji, przekazywanie wiary nowym pokoleniom, relacje z Kościołem prawosławnym.

Dla abpa Jędraszewskiego spotkanie z zaganicznymi dziennikarzami stało się okazją do przypomnienia ważnych dla Kościoła polskiego tegorocznych rocznic: 100. rocznicy odzyskania wolności i 40. rocznicy wyboru kard. Wojtyły na Stolicę Piotrową oraz przybliżenia im postaci Sługi Bożej Hanny Chrzanowskiej, która będzie beatyfikowana w Krakowie 28 kwietnia.

Na zakończenie Arcybiskup udzielił wywiadów przed kamerami telewizji EWTV i Rome Reports na dziedzińcu restauracji.

Oceń treść:
Źródło:
;