Imieniny: Adolfa, Tymona, Leona

Wydarzenia: Dzień Czosnku

Pod oknem

Abp Jędraszewski: św. Jadwiga trwała przy krzyżu

Abp Marek Jędraszewski Metropolita Krakowski fot. Łukasz Kaczyński

- Święta Jadwiga dała z siebie ofiarę dla Polski, Europy chrześcijańskiej, dla uniwersytetu, trwając przy krzyżu i pod krzyżem - mówił 5 czerwca abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w Katedrze Wawelskiej obchodząc XX rocznicę kanonizacji św. Jadwigi i spotkania papieża Jana Pawła II z polskim światem akademickim oraz 620 rocznicę powołania Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Metropolita krakowski podczas kazania odniósł się do słów Jana Pawła II z 1997 roku, które skierował do wiernych w kolegiacie św. Anny oraz na krakowskich Błoniach, w dniu kanonizacji św. Jadwigi - Treść papieskiego przesłania związanego ze św. Jadwigą kieruje nasze myśli ku niej, która była prawdziwie matką, bo z jej serca zrodził się przesławny Uniwersytet Jagielloński - mówił abp Jędraszewski.

Porównując ewangeliczny obraz Maryi stojącej pod krzyżem Jezusa do postawy św. Jadwigi modlącej się przed krzyżem w katedrze Wawelskiej, metropolita podkreślał jej wielką ofiarę na rzecz Polski, Europy chrześcijańskiej i uniwersytetu - Jej życie stało się ziarnem rzuconym w ziemię na wzór Chrystusa - mówił.

Arcybiskup odnosząc się do słów Jana Pawła II, podkreślał znaczenie Uniwersytetu Jagiellońskiego jako „Alma Mater", matki uczonych, profesorów i studentów oraz jako matki wszystkich polskich uczelni. - Matka, czyli ta, która rodzi, wychowuje i kształci. Uniwersytet ma w sobie podobieństwo do matki, podobny jest do niej przez troskę macierzyńską, która jest natury duchowej: rodzi dusze do wiedzy, mądrości, kształtowania umysłów i serc. Jest to z niczym nie porównywalny wkład - mówił arcybiskup.

Metropolita krakowski nawiązując do obchodzonego święta, wyjaśniał powody nadania Matce Bożej tytułu Matki Kościoła podczas Soboru Watykańskiego II. Podkreślał, iż to właśnie Matka Boża zrodziła Zbawiciela Świata, założyciela Kościoła, była także obecna z modlącym się Kościołem w wieczerniku i razem z apostołami została obdarzona darami Ducha Świętego, które sprawiły, że prawda o Jezusie Chrystusie zaczęła być głoszona całemu światu. - Od tej chwili Kościół jest w całej swojej istocie nieustannie otwarty, misyjny, zatroskany o to, aby prawda Ewangelii dotarła do wszystkich ludów i narodów - mówił abp Jędraszewski. Podkreślał, iż Kościół jest matką, ponieważ karmi sakramentami oraz wychowuje, wskazując cele, do których należy dążyć i pokazuje środki, z których trzeba korzystać, aby je osiągnąć. Kościół jest także tym, który na wzór matki nieustannie strzeże - Ciągle spoczywamy pod matczyną opieką, „płaszczem", pod którym się chronimy, bo czujemy na sobie wzrok matki, która kocha, wymaga i która ciągle czeka - wyjaśniał.

Msza święta w Katedrze na Wawelu wieńczyła obchody 20 rocznicy kanonizacji św. Jadwigi i spotkania papieża Jana Pawła II z polskim światem akademickim oraz 620 rocznicy powołania Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uroczystość poprzedziło spotkanie w Auli Collegium Novum, podczas którego odbył się pokaz filmu „Jan Paweł II w Kolegiacie św. Anny w dniu 8 czerwca 1997 r." zrealizowanego przez Joannę Adamik oraz Katarzynę Katarzyńską. Po filmie odbył się panel dyskusyjny w którym wzięli udział: prof. Jerzy Woźnicki, prof. Stefan Jurga, prof. Jan Szmidt, prof. Wojciech Nowak, ks. prof. Wojciech Zyzak. O godz. 16:00 w katedrze na Wawelu bp Grzegorz Ryś wygłosił wykład pt. „Długo czekałaś... w XX rocznicę kanonizacji królowej Jadwigi", podczas którego mówił o przesłaniu papieża Pawła VI dotyczącym konsekwentnej ewangelizacji i miłosierdzia w życiu św. Jadwigi.

Oceń treść:
Źródło:
;