Imieniny: Marii, Magdaleny

Wydarzenia:

Szesnasta Niedziela zwykła

Pod oknem

Abp Jędraszewski: Wszystkie dzieci mają prawo do życia, bo wszystkie mają prawo do miłości

bazylika matki bożej anielskiej w kalwarii zebrzydowskiej fot. KP/Fra3 Bazylika Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej

Kilkanaście tysięcy osób uczestniczyło 10 września w jubileuszowej, 25. Pielgrzymce Rodzin Archidiecezji Krakowskiej do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Uroczystej Eucharystii przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

 

Zwracając się do uczestników pielgrzymki rodzin przybyłych do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej abp Marek Jędraszewski odniósł się do współczesnego rozumienia pojęcia tolerancji. - Jest to słowo w swoim znaczeniu nieprecyzyjne, niemniej jednak w powszechnym odczuciu społecznym oznacza postawę zgody na pewną odmienność u ludzi i zgody na odmienność, która by dotyczyła także spraw tak bardzo ważnych jak zasady moralne, w tym także zasady życia seksualnego, małżeńskiego, rodzinnego – wyjaśniał hierarcha. Tolerancja we współczesnym rozumieniu nakazuje by nie wtrącać się w życie innych ludzi i łączy się z niebezpieczeństwem relatywizowania najbardziej istotnych wartości i obojętnością na los innych, bo jeśli tak chcą, jeśli tak wybierają - to ich rzecz.

Metropolita krakowski skonfrontował taką postawę z nauką płynącą z Ewangelii. – Bo jakżeż inaczej zachować się wobec słów Chrystusa, który wzywa do tego abyśmy mieli odwagę upomnieć brata jeśli on postępuje źle. Z czego wynika to niełatwe zobowiązanie by kogoś upomnieć w sprawach ważnych. Nie jest to przecież łatwe. Napomnienie ma wyrastać nie z poczucia wyższości czy osobistej nieskazitelności. Bo to jest nieprawda, każdy z nas jest człowiekiem słabym i dotkniętym grzesznością, ale chodzi o to aby dbać o siebie nawzajem i sobie w drodze do Boga pomagać. A to pomaganie i ta troska wobec siebie mają wynikać z miłości nie obłudnej, prawdziwej, która niekiedy także  dużo musi kosztować.

Abp Marek Jędraszewski przypomniał wydarzenia, które miały miejsce w Fatimie 100 lat temu, gdy Matka Boża przekazała trojgu dzieciom fatimskim upomnienie dla świata - jeżeli ludzie nie przestaną obrażać Boga to w czasie pontyfikatu Piusa XI rozpocznie się druga wojna, jeszcze gorsza. - Wielkie przejmujące upomnienie z ust Matki Najświętszej, która jest Matką Kościoła, Matką Ludu Bożego, ustanowiona pod krzyżem umierającego Jej syna i z miłości do swoich dzieci, upomina. A jednocześnie wzywa do modlitwy różańcowej i modlitwy za grzeszników.

Abp Marek Jędraszewski przypomniał, że 6 czerwca 2017 roku w sanktuarium fatimskim w zakopiańskich Krzeptówkach w obecności prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, biskupi odnowili Akt Poświęcenia Niepokalanemu Sercu Matki Najświętszej. W parafiach akt był odczytany 8 września a w Archidiecezji Krakowskiej dodatkowo został powtórzony podczas niedzielnych Mszy świętych.

Metropolita Krakowski zwrócił uwagę, na dwa przyrzeczenia, szczególnie istotne podczas Pielgrzymki Rodzin do Matki Boskiej Kalwaryjskiej.

Pierwsze z nich brzmi następująco: „Matko Świętej Rodziny z Nazaretu, bądź opiekunką polskich rodzin. Chcemy uczynić wszystko co niezbędne, by bronić godności kobiety i wspomagać małżonków w wier­nym wytrwaniu w świętym związku sakramentalnym. Zobowiązujemy się bronić związku małżeńskiego ustanowionego przez Boga i nie dawać posłuchu podszeptom złego ducha, zachęcającego nas do nadużywania wolności i do realizowania źle rozumianej tolerancji. Chcemy, aby wszyscy małżonkowie objawiali swoim życiem Bożą miłość, a dzieci i młodzież nie utraciły wiary i nie zostały dotknięte zepsuciem moralnym”.

Istotnym komentarzem do tego przyrzeczenia stają się słowa papieża Franciszka z adhortacji apostolskiej Amoris Laetitia, gdy wskazuje, że oprócz miłości która łączy nas z Bogiem miłość małżeńska jest największą przyjaźnią, a jedność małżeńska bezcenną wartością. – Zdrada, zerwanie związku małżeńskiego to okrucieństwo wobec współmałżonka, wobec dzieci, wobec wszystkich innych, których każdy rozwód rani, zwłaszcza wspólnotę Kościoła – tłumaczył wiernym hierarcha.

 W drugim przyrzeczeniu deklarujemy: „Chcemy dar życia uważać za największą łaskę od Boga i za najcenniejszy skarb. Postanawiamy stać na straży poczętego życia, aby każdy człowiek mógł wzrastać w pokoju i bezpieczeństwie we własnej rodzinie”.

Metropolita krakowski przypomniał dzieła na rzecz dziecka i rodziny prowadzone w Archidiecezji Krakowskiej: Fundusz SOS, z którego wspierane są domy samotnej matki, udzielana jest pomoc rodzinom wielodzietnym oraz akcja duchowej adopcji dzieci nie narodzonych, w którą zaangażowało się 13 886 osób. Zachęcił też do udziału w kolejnej akcji społecznej jaką jest protest przeciwko tzw. aborcji eugenicznej, aborcji dzieci ze stwierdzonymi, w okresie prenatalnym, wadami. - Nie może być dzieci równych i równiejszych, wszystkie mają prawo do życia bo wszystkie mają prawo do miłości. Każde dziecko jest Bożym darem i każde dziecko jest wyzwaniem do miłości, do kochania ze strony swoich najbliższych, rodziców, rodzeństwa ale także społeczeństwa.

Metropolita krakowski apelował: - Nie wolno nam zgadzać się na to, że w imię tego, że ktoś może okazać się chory, może zostać zabity. Nie możemy się na to zgodzić, bo Chrystus nas wzywa ku miłość i miłość jest podstawowym prawem, które musi obowiązywać wszystkie Jego dzieci. Ta inicjatywa ma na celu przede wszystkim ochronę życia. Każdego życia, które już jest i które jest pod sercem matki, i które chce cieszyć się pięknem tego świata.

Abp Marek Jędraszewski zakończył kazanie wezwaniem od odwagę zdania się na wolę Boga aż do końca. – I o to zaufanie abyśmy za wolą bożą podążali mimo trudności i mroków tego życia prośmy Boga podczas tej Przenajświętszej Eucharystii.

Spotkanie rodzin rozpoczęło się od Drogi Krzyżowej na kalwaryjskich dróżkach, podczas której dziękowano za dar życia w rodzinie, za współmałżonków i dzieci. Pielgrzymi przepraszali także za każde zło i grzech, który niszczy polskie rodziny.

 

 

Oceń treść:
Źródło:
;