Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marii

Wydarzenia: Dzień Drogowca i Transportowca

Pod oknem

Abp Marek Jędraszewski do muzyków kościelnych: muzyka pełni rolę służebną wobec liturgii

arcybiskup marek jędraszewski fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Muzyka nie może narzucać repertuaru liturgii. To przeżywana liturgia niejako dyktuje właściwy zestaw kompozycji muzycznych – przypomniał abp Marek Jędraszewski w liście do muzyków kościelnych archidiecezji krakowskiej "Słowo Boże obecne w muzyce liturgicznej”.

 

We wspomnienie św. Cecylii, patronki muzyków kościelnych oraz z okazji zbliżającego się Adwentu abp Marek Jędraszewski skierował list do muzyków kościelnych archidiecezji krakowskiej na temat relacji między Słowem Bożym a muzyką, wykorzystywaną podczas sprawowania liturgii.

Odwołując się do słów św. Pawła z Listu do Rzymian „Wiara rodzi się z tego, co się słyszy, tym zaś, co się słyszy, jest słowo Chrystusa”, arcybiskup zwrócił uwagę, że bardzo ważną rolę w przyjęciu wiary przez człowieka może odegrać muzyka sakralna. – Słowo Boże ubogacone muzyką ma większą siłę przekazu i moc oddziaływania nie tylko na zmysły człowieka, ale przede wszystkim na umysł i serce, ponieważ to tam dokonuje się spotkanie Boga z człowiekiem. Gdzie słowo pozostaje bezsilne, często z pomocą przychodzi muzyka – napisał abp Jędraszewski podkreślają, że nie należy mieć na myśli jedynie względów estetycznych, ale troskę o żywe wyrażanie wiary, które ma na celu chwałę Bożą i uświęcenie wiernych. 

– Piękno muzyki wybrzmiewającej w świątyniach może nie tylko doprowadzić do przełomowego spotkania człowieka z Bogiem, ale może pomóc jeszcze ściślej zjednoczyć się z Nim w sprawowanych misteriach – pisze metropolita krakowski do organistów, dyrygentów i kantorów zaznaczając, że w muzyce może wyrażać się zarówno Słowo Boże, jak i ludzka odpowiedź na nie.

Arcybiskup zwraca uwagę, że muzyka, która ma służyć chrześcijańskiej liturgii, powinna ściśle łączyć się nie tylko z tekstami i obrzędami liturgicznymi, ale przede wszystkim z Osobą odwiecznego Logosu. – Również muzyka czysto instrumentalna musi mieć związek ze Słowem, także na poziomie inspiracji. Jej zadaniem jest dopełnianie tego, czego ludzkie słowo nie może wyrazić – podkreśla metropolita zaznaczając, że muzyka musi opierać się na fundamencie Słowa, przez które należy rozumieć nie tylko teksty liturgiczne, lecz także wymowę obrzędów oraz kontekst dnia, święta i okresu liturgicznego.

Abp Jędraszewski przypomina, że muzyka pełni rolę służebną wobec liturgii. – Muzyka nie może narzucać repertuaru liturgii. To przeżywana liturgia niejako dyktuje właściwy zestaw kompozycji muzycznych – pisze arcybiskup podkreślając, że dopuszczanie utworów do liturgii powinno być merytorycznie uzasadnione, a o ich wartości muzycznej i przydatności liturgicznej powinny decydować osoby odpowiednio do tego przygotowane tak pod względem muzycznym jak i liturgicznym.

Kończąc list abp Jędraszewski dziękuje za troskę o piękno muzyki w kościołach archidiecezji krakowskiej. Muzykom kościelnym metropolita życzy, by ich medytacja nad słowem Bożym przynosiła owoce, w postaci twórczych i przejmujących  animacji muzycznych podczas sprawowanej liturgii oraz życia zgodnego z wartościami chrześcijańskimi i poddanego woli Bożej.

Oceń treść:
Źródło:
;