Imieniny: Szymona, Tadeusza

Wydarzenia: Dzień Odpoczynku Dla Zszarganych Nerwów

Święto świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza

Pod oknem

Abp Marek Jędraszewski o śp. ks. Zdzisławie Sochackim: Wawel i katedra były jego wielkim „ukochaniem”

ksiądz Zdzisław sochack fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

– Będzie nam brakowało księdza prałata. Wawel i katedra były jego wielkim „ukochaniem” – powiedział abp Marek Jędraszewski na wieść o śmierci ks. Zdzisława Sochackiego, proboszcza katedry na Wawelu.

 

– Z wielkim żalem  i smutkiem przyjąłem wiadomość o nagłej śmierci ks. prałata Zdzisława Sochackiego – powiedział abp Marek Jędraszewski. – Ostatnio cierpiał, ale nie poddawał się chorobie. Był twardym góralem, który uważał, że trzeba stać na posterunku do końca. Tym jego szczególnym posterunkiem był Wawel i parafia na Wawelu – metropolita krakowski podkreślił, że Zmarły dbał zarówno o rozwój i piękno katedry, jak i o jej duchową spuściznę, którą współtworzą groby świętych, polskich królów i pary prezydenckiej – Marii i Lecha Kaczyńskich.

– Będzie nam brakowało księdza prałata. Wawel i katedra były jego wielkim „ukochaniem”. Promieniowało to na nas, gdy patrzyliśmy na jego zatroskanie i miłość do katedry i zamkniętej w niej pamięci narodowej. Mam nadzieję, że z wysokości nieba, będzie (…) orędował u Boga w intencji naszej ojczyzny – zaznaczył metropolita.

Mszę św. w intencji śp. ks. Zdzisława Sochackiego w katedrze na Wawelu odprawił dziś bp Robert Chrząszcz. Liturgię poprzedziło żałobne bicie Dzwonu Zygmunt.

– Niepokoił nas jego przedłużający się pobyt w szpitalu, ale na wiadomość o jego śmierci nie jesteśmy przygotowani – mówił w czasie homilii ks. prof. Jacek Urban. – To niepowetowana strata dla katedry, archidiecezji i Kościoła (…). Mamy nadzieję, że ten, który troszczył się tak mocno o kult św. Stanisława, św. Jadwigi Królowej i św. Jana Pawła II, będzie się cieszył wraz z nimi radością i pokojem – wyznał dziekan Kapituły Metropolitalnej na Wawelu.

Zdzisław Sochacki urodził się w Suchej Beskidzkiej w 1954 roku. Po studiach na Papieskim Wydziale Teologicznym przyjął święcenia kapłańskie z rąk kard. Franciszka Macharskiego. Był wikariuszem w parafii Chrystusa Króla w Bielsku-Białej, a także w parafii Najświętszej Rodziny w Zakopanem. Od 1989 roku pełnił posługę wychowawcy, prokuratora i prefekta w Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie. W 2007 roku objął stanowisko proboszcza Parafii Archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu. Był kanonikiem gremialnym Kapituły Metropolitalnej. Zmarł 2 września 2021 roku.

Oceń treść:
Źródło:
;