Imieniny: Aurelii, Wladyslawa, Kleofasa

Wydarzenia: Dzień Głuchych i Języka Migowego

Dwudziesta Piąta Niedziela zwykła

Pod oknem

Abp Marek Jędraszewski odwołał dyspensę od udziału w niedzielnych Mszach świętych

arcybiskup marek jędraszewski fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

W archidiecezji krakowskiej przestaje obowiązywać ogólna dyspensa od obowiązku niedzielnego uczestnictwa w Mszy świętej. Metropolita krakowski udzielił dyspensy tylko dla: osób w wieku 65 lat i więcej, wiernych z objawami infekcji oraz tych, którzy czują obawę przed zarażeniem.

 

Uwzględniając aktualną sytuację epidemiczną, obowiązujące przepisy państwowe oraz rekomendację zawartą w Komunikacie Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Marek Jędraszewski odwołał dekret sprzed dwóch miesięcy, kiedy w archidiecezji krakowskiej wprowadzono ogólną dyspensę od obowiązku niedzielnego uczestnictwa w Mszy świętej.

Jednocześnie metropolita krakowski udzielił dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele i święta nakazane dla następujących grup wiernych: osoby w wieku 65 lat i więcej, osoby z objawami infekcji (kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.), osoby, które czują obawę przed zarażeniem.

Abp Jędraszewski zachęca, aby wierni korzystający z dyspensy trwali na osobistej i rodzinnej modlitwie w domach, a także duchowo łączyli się ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe oraz lekturę Pisma Świętego i czytań liturgicznych z danego dnia.

- Zachęcam, aby zarówno duszpasterze jak i wierni przez stosowanie się do zaleceń sanitarnych (zachowanie odpowiedniej odległości, zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych, korzystanie z płynów dezynfekujących, itp.) wspólnie przyczyniali się do tworzenia poczucia bezpieczeństwa dla wszystkich osób pragnących uczestniczyć w nabożeństwach w świątyniach – napisał abp Marek Jędraszewski w dekrecie z dnia 28 maja, który dziś został opublikowany na stronie archidiecezji krakowskiej.

Oceń treść:
Źródło:
;