Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marii

Wydarzenia: Dzień Drogowca i Transportowca

Pod oknem

Abp Marek Jędraszewski: uczestnicząc w Eucharystii jesteśmy świadkami zmartwychwstałego Jezusa

arcybiskup marek jędraszewski fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

– Niech każde nasze zgromadzenie „na świętej Wieczerzy” będzie naszym osobistym, pełnym wiary i miłości, włączeniem się w to świadectwo, do którego przed wiekami zmartwychwstały Chrystus wezwał Apostołów i które w Jego Kościele nieustannie trwa i trwać będzie aż do końca wieków – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Mszy św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, która zainaugurowała XIII Tydzień Biblijny pod hasłem “Zgromadzeni na świętej wieczerzy”.

 

W dzisiejszą Niedzielę Biblijną odbywa się V Narodowe Czytanie Pisma Świętego. W tym roku rozważana jest Ewangelia wg św. Marka. Na początku Mszy św. w krakowskich Łagiewnikach ks. prof. Henryk Witczyk zwrócił uwagę, że wczytując się w 14 rozdział tej Ewangelii warto zastanowić się nad swoją postawą wobec Eucharystii. – Czy moja postawa jest bliska zdrajcy Judasza myślącego o własnych interesach, który przychodzi z agresywną gromadą do ogrodu modlitwy? Czy moja postawa nie przypomina uczniów znużonych, śpiących, zalęknionych w obliczu agresji, opuszczających Syna Bożego? Czy raczej naśladujemy umiłowanego ucznia, Matkę Pana Jezusa, dzielne niewiasty, które z miłością uczestniczyły w Jego drodze na Kalwarię i w ofierze składanej na krzyżu dla naszego zbawienia? – przewodniczący Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II zachęcał do rachunku sumienia zarówno osobistego, jak i narodowego, podkreślając za kard. Wyszyńskim, że jesteśmy „narodem ochrzczonych” od ponad tysiąca lat.

Odwołując się do opisanych w Ewangelii wg św. Łukasza spotkań Apostołów ze zmartwychwstałym Jezusem abp Marek Jędraszewski w czasie homilii podkreślił rolę świadectwa uczniów o wypełnieniu się w Chrystusie wszystkich proroctw mesjańskich.

Metropolita krakowski zaznaczył, że wg Tradycji Kościoła wszędzie tam, dokąd dotarli Apostołowie i tam, gdzie się znaleźli, byli jednoznacznymi świadkami ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Chrystusa. – W Jego imię głosili Ewangelię, czyli Dobrą Nowinę, „wszystkim narodom”; dla Niego oddali swoje życie, stając się w ten sposób fundamentami Jego Kościoła; tajemnicę Jego Paschy, czyli przejścia z tego świata do Ojca przeżywali razem z pierwszymi chrześcijanami podczas sprawowania „pamiątki Pana”, czyli Eucharystii – wyliczał arcybiskup.

Arcybiskup zwrócił uwagę, że podczas każdej Mszy św., gdy tuż po przeistoczeniu uczestnicy Eucharystii odpowiadają na słowa kapłana: „Oto wielka tajemnica wiary!”, wyznają swoją wiarę, stając się świadkami ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Chrystusa.

– Niech każde nasze zgromadzenie „na świętej Wieczerzy” będzie naszym osobistym, pełnym wiary i miłości, włączeniem się w to świadectwo, do którego przed wiekami zmartwychwstały Chrystus wezwał Apostołów i które w Jego Kościele nieustannie trwa i trwać będzie aż do końca wieków – zachęcił na koniec abp Marek Jędraszewski.

Po Mszy św. każdy uczestnik Eucharystii mógł zabrać fragment Pisma Świętego z zaznaczonymi wersetami z Ewangelii wg św. Marka lub Księgi Mądrości. Ks. prof. Witczyk zachęcał, by odczytać je w rodzinach i by stały się one przedmiotem medytacji i rachunku sumienia przez cały rok. – Niech będzie dla nas światłem i mocą na drodze naszego osobistego, narodowego, wspólnotowego, eklezjalnego życia przez wszystkie dni aż do następnego Narodowego Czytania Pisma Świętego. Niech będzie naszym przewodnikiem Chrystus obecny pod postacią Ewangelii – mówił przewodniczący Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II.

Tegoroczna Niedziela Biblijna rozpoczyna XIII Tydzień Biblijny, któremu w tym roku towarzyszą słowa: “Zgromadzeni na świętej wieczerzy”. Tego dnia odbywa się Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Organizatorem wydarzenia jest „Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II”.

Oceń treść:
Źródło:
;