Imieniny: Jonasza, Mateusza, Hipolita

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Pokoju

Święto św. Mateusza, apostoła i ewangelisty

Książka

Abp Ryś: Bardzo potrzebujemy książek, którą uczą nas czytania Starego Testamentu

konferencja prasowa z udziałem arcybiskupa rysia fot. episkopat.pl

Każdy kto po tę książkę sięgnie, będzie czytał trochę o sobie. Bardzo potrzebujemy książek, które uczą nas czytania Starego Testamentu – powiedział abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, podczas prezentacji książki „Biblia dla moich parafian” Marcela Debysera opublikowanej przez Wydawnictwo Świętego Wojciecha, która odbyła się w Sekretariacie KEP z inicjatywy Katolickiej Agencji Informacyjnej.

 

„Książka jest naprawdę wyśmienita i potrzebna. Napisana jest ze świadomością adresata, bo to nie jest książka dla egzegetów. Autor jest świadom metod egzegezy, ale to co dla niego jest najważniejsze w podejściu do Starego Testamentu, Biblii hebrajskiej, to są trzy ważne klucze: 1. Wejście w konteksty powstawania tekstu świętego, kto był autorem, w jakim celu go pisał, do kogo pisał; 2. Autor przetarł Stary Testament chrystologicznie: Jezus Chrystus jest jedynym skutecznym Zbawcą; 3. Dzisiejszy człowiek, którego ks. Marcel zna jako jego proboszcz. Każdy kto po tę książkę sięgnie, będzie czytał trochę o sobie. Bardzo potrzebujemy książek, które uczą nas czytania Starego Testamentu” – zauważył abp Ryś.

Książka została wydana w 1983 roku we Francji. „Ta książka jest bardziej aktualna niż wtedy. Tym co mnie najbardziej poruszyło w tej książce to jest rzecz żydowska. Pewien sposób lektury, który otrzymaliśmy od Żydów. Nieustające pytanie jest takie: Jak czytać, aby słowo stało się ciałem? Jest to pewna aktualizacyjna lektura” – powiedział prof. Jan Grosfeld, katechista Drogi Neokatechumenalnej, tłumacz i autor przedmowy do polskiego wydania książki.

„Ta książka to jest dialog, jaki autor prowadzi ze swoimi parafianami. On jest dobrym pasterzem, który chce dać swoim owcom dobry pokarm. A zarazem podaje to w taki sposób, aby owca – trzymając się biblijnego obrazu – dostała dobry posiłek” – stwierdził ks. Adam Prozorowski, prezbiter Archidiecezji Poznańskiej, biblista, współtwórca Szkół Biblijnych.

„Biblia dla moich parafian” to książka prezentująca głębokie wprowadzenie w lekturę Pisma Świętego. Ks. Debyser przywołuje doświadczenia własne oraz swoich parafian, przekładając wiedzę o Biblii na konkretną codzienność.

Oceń treść:
Źródło:
;