Imieniny: Marka, Jaroslawa, Wasyla

Wydarzenia: Dzień Sekretarki

Pod oknem

obraz ostrobramskiej matki bożej miłosierdzia autorstwa jana chrząszcza fot. KP/Fra3 Obraz Ostrobramskiej Matki Bożej Miłosierdzia autorstwa Jana Chrząszcza

Krakowscy dominikanie zapraszają do wspólnego śpiewu Akatystu ku czci Bogurodzicy. Nabożeństwo 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, zostanie odprawione w bazylice Świętej Trójcy i będzie transmitowane także w internecie.

– Akatyst ku czci Bogurodzicy w swojej treści nawiązuje do tajemnicy Wcielenia Syna Bożego, wydawałoby się zatem najwłaściwsze śpiewanie go przy okazji Zwiastowania, czyli 25 marca, jednak uroczystość ta przypada w okresie Wielkiego Postu, więc niestosowne byłoby śpiewanie po wielekroć radosnego Alleluja – wyjaśniają dominikanie.

Jak tłumaczy Wojciech Sznyk OP z Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego, dominikanie proponują zaśpiewanie akatystu w Uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, ze względu na to, że zachowanie Maryi od zmazy grzechu pierworodnego jest nierozerwalnie związane z Wcieleniem Jej Syna. – Maryja w swoim życiu została w sposób szczególny upodobniona do Syna. On jako nowy Adam okazał posłuszeństwo Ojcu naprawiając błąd starego Adama. Podobnie Maryja jest nową Ewą, która choć mogła w jakiś sposób odwrócić się od Boga, jednak tego nie zrobiła i pozostała wierną Służebnicą Pańską – wyjaśnia br. Wojciech Sznyk.

Modlitwa odbędzie się we wtorek 8 grudnia o godz. 20.15, w bazylice Świętej Trójcy przy ul. Stolarskiej 12 w Krakowie i będzie transmitowana na żywo na kanale YouTube i na stronie Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego.

Akatyst jest uroczystym hymnem ku czci Maryi, popularnym w Kościele prawosławnym. Jego treść podzielona jest na cztery główne części, które odnoszą się do wydarzeń: zwiastowania Maryi, pokłonu pasterzy, wcielenia i królowania Maryi nad dziewicami. Hymn pochodzi z V-VI wieku, a polski przekład jest współczesny. Składa się z 24 strof, które w oryginale zaczynają się od kolejnych liter greckiego alfabetu. Zgodnie ze wschodnią tradycją Akatyst jest śpiewany i słuchany na stojąco.

Oceń treść:
Źródło:
;