Imieniny: Marka, Jaroslawa, Wasyla

Wydarzenia: Dzień Sekretarki

Solidarność

 fot. Szymon Reiter

Uczniowie i absolwenci Zespołu Szkół Społecznych nr 3 w Krakowie 22 lutego na deskach Teatru Ludowego wystawią niezwykły spektakl „Antygona”, na kanwie Jeana Anouilha. Dochód z przedstawienia zostanie przeznaczony na rzecz „Alma Spei” - hospicjum dla dzieci. Krzysztof Kwiatkowski, dyrektor Zespołu Szkół Społecznych nr 3 w Krakowie, opowiedział nam o tym spektaklu i wyjaśnił, dlaczego szkoła pomaga hospicjum.

 

Tekst został bardzo zmieniony. Antygona, którą prezentuje Teatr  Prób Uczniów i Absolwentów Zespołu Szkół Społecznych  Nr 3, jest w głównej mierze oparta na tekście dramaturga francuskiego Jeana Anouilha z1943 r., który  nawiązując do Antygony Sofoklesowej,  napisał  sarkastyczną rozprawę antywojenną wymierzoną przeciwko rządowi Vichy, faszyzmowi i totalitaryzmowi II wojny światowej. Wydźwięk został jeszcze bardziej wzmocniony przez przeniesienie tej wersji do realiów współczesnych i współczesnych problemów.  Siłą tego spektaklu jest specjalna kreacja, barwa, obraz i dźwięk. To oddziałuje równie mocno jak tekst - podkreśla Krzysztof Kwiatkowski. Dla Teatru Prób tragedia została napisana od nowa. Zmieniono kompozycję utworu, stylistykę dialogu, a nawet - w wielu fragmentach - treść.  Uwspółcześniono większość realiów - przede wszystkim obraz obyczajowych, społecznych i moralnych konsekwencji wojny totalnej.  Uwiarygodniono heroizm absurdu, patronujący rozpaczliwym aż po krzyk wyborom bohaterów. Jest to wspólne dzieło reżysera teatralnego i gimnazjalistów, którzy współtworzyli przedstawienie. Było ono wystawione dopiero jeden raz, w czerwcu 2016 r, również na deskach Teatru Ludowego w Nowej Hucie, jako jeden z projektów corocznego festiwalu sztuki, przygotowywanego  na zakończenie roku szkolnego. Dzieci miały nadzieję na ponowne wystawienie tej sztuki, z racji włożonego wysiłku i zaangażowania. Zrodził się więc pomysł, by powtórzyć ten spektakl, jednocześnie nadając mu charakter charytatywny.

W minionym roku szkoła nawiązała współpracę z Alma Spei -  hospicjum dla dzieci. Był to pomysł uczniów i samorządu uczniowskiego. Zastanawialiśmy się nad tym, które akcje charytatywne i zbiórki wesprzeć?. Dzieci wybrały dwie akcje: właśnie fundację Alma Spei i schronisko dla zwierząt. Już w połowie roku uczniowie przekazali fundacji pierwsze środki, pochodzące z różnego rodzaju zbiórek i kiermaszów. Potem odbyło się spotkanie w ich siedzibie. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się sporo na temat zakresu działania i pomocy niesionej przez Alma Spei. Przedstawiciele fundacji gościli też kilkakrotnie w szkole i prezentowali - poczynając od ogólnej idei wolontariatu, przez cele fundacji - szerokie spektrum działań pro publico bono. Nawiązane kontakty, bliskość z fundacją, jest świadomym już działaniem i daje możliwość nie tylko jednorazowych działań, ale także długofalowego procesu wzbudzania w dzieciach potrzeb bezinteresownej pomocy.

"Teatr  Prób Uczniów i Absolwentów Zespołu Szkół Społecznych NR 3" od ponad dwudziestu lat  łączy entuzjazm i pokorę - te dwie najszlachetniejsze cechy amatorstwa, które służą twórczym spotkaniom pasjonatów; spontanicznej potrzebie zadawania pytań o bieg rzeczy i sens trwania, a w szczególności o to, co w przeszłości i coraz mniej zrozumiałej teraźniejszości wieloznaczne, trudne, dotkliwe, absurdalne. Stąd niedaleka już droga do teatralnego eksperymentu.  Nie sposób bowiem inaczej nazwać woli zmierzenia się z takim bezmiarem problemów, jakie skrywa "ANTYGONA" - najsłynniejsza tragedia świata.

Na deskach Teatru Ludowego grać będą uczniowie gimnazjum i niedawni absolwenci, obecnie uczniowie kilku krakowskich liceów. Jesienią ubiegłego roku skrzyknęli się i rozpoczęli próby, żeby jeszcze raz spektakl wystawić. To nie jedyny raz, kiedy absolwenci wracają by brać udział w przedstawieniach. Zdarza się nawet, że w niektórych przedstawieniach, przygotowywanych w zespole szkół, biorą udział również nauczyciele. Także miejsce wystawienia Antygony nie jest przypadkiem. Od wielu lat Teatr Ludowy udostępnia swą scenę uczniom, którzy przygotowują przedstawienia na zakończenie roku szkolnego.

W środę, 22 lutego, o 19 będzie okazja, być może niepowtarzalna, oklaskiwania młodych aktorów - amatorów przedstawiających uwspółcześnioną wersję  Antygony. Ta współczesna wersja to dramat wyboru, władzy i tyranii.

Oceń treść:
Źródło:
;