Imieniny: Marcina, Ambrożego, Teodora

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Lotnictwa Cywilnego

Wspomnienie św. Ambrożego, biskupa i doktora Kościoła

Polska

Apel do prezydenta Andrzeja Dudy o powołanie Narodowej Rady Bioetyki

oświadczenie fot. pixabay.com

– Godność dziecka poczętego, troska o życie i zdrowie jego matki, a także problemy dnia codziennego związane z pandemią COVID-19, to tematy, które wymagają rzetelnej wiedzy, prawidłowej analizy, wysokich standardów moralnych oraz debaty opartej na autentycznym szacunku – napisał zarząd Fundacji JEDEN Z NAS w apelu do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym postuluje powołanie Narodowej Rady Bioetyki.

 

„Apelujemy o eksperckie i głęboko etyczne wytyczanie ram dla codziennych, przynoszonych przez życie, niezbędnych, trudnych wyborów, do których zmuszeni są wspólnie rodziny i lekarze pragnący służyć jak najlepiej zarówno życiu dzieci, jak i życiu i zdrowiu matki. Apelujemy do Pana Prezydenta o powołanie przy swojej Kancelarii Narodowej Rady Bioetyki” – czytamy w opublikowanym dziś apelu Fundacji JEDEN Z NAS. „Godność dziecka poczętego, troska o życie i zdrowie jego matki, a także problemy dnia codziennego związane z pandemią COVID-19, to tematy, które wymagają rzetelnej wiedzy, prawidłowej analizy, wysokich standardów moralnych oraz debaty opartej na autentycznym szacunku” – podkreślają obrońcy życia z Krakowa.

– Zwracamy się do Prezydenta RP z prostą prośbą o stworzenie gremium złożonego z ekspertów wielu dziedzin, o różnych poglądach, ale uczciwych intelektualnie, którzy będą wypracowywać konkretne rekomendacje dla rządu czy prezydenta – mówi Jakub Bałtroszewicz

Prezes zarządu Fundacji JEDEN Z NAS zaznacza, że nie chodzi tylko o sam program „Za życiem”, chociaż jego rozszerzenie jest dzisiaj najważniejszym i najbardziej pilnym zadaniem. Stwierdza, że dzisiaj należy przygotować rozwiązania dla rodzin, które będą przyjmować chore lub niepełnosprawne dzieci tak, by nigdy nie czuły, że pomoc państwa jest niewystarczająca.

– Z drugiej strony taka Rada wobec dzisiejszych wyzwań bioetycznych, choćby związanych z pandemią, poszerzaniem dostępności do badań prenatalnych czy opieką paliatywną i budową sieci hospicjów perinatalnych może wskazywać optymalne rozwiązania i jednocześnie przyspieszyć ich wdrażania do polskiego prawa, a dzięki precyzyjnym rozwiązaniom przy okazji może pomóc uniknąć zbędnych kosztów – podkreśla Jakub Bałtroszewicz.

„Narodowa Rada Bioetyki powinna być głosem naukowych oraz moralnych autorytetów, który będzie wsparciem zarówno dla Pana Prezydenta, jak i bezpośrednio dla lekarzy oraz polskiego społeczeństwa. Edukacja bioetyczna Polaków jest obecnie niezwykle potrzebna, gdyż tylko oparcie się na rzetelnej wiedzy oraz pozytywnym doświadczeniu może przynieść uspokojenie emocji, racjonalny dialog i ostateczne pojednanie” – przekonuje zarząd Fundacji JEDEN Z NAS.

Fundacja JEDEN Z NAS jest pierwszą polską organizacją pro-life mającą status lobbysty w instytucjach Unii Europejskiej. Fundacja prowadzi portal pro-life www.jedenznas.pl i współtworzy z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie pierwszą w Polsce Poradnię Bioetyczną (www.poradniabioetyczna.pl).

Oceń treść:
;