Imieniny: Larysy, Emanyela, Teodora

Wydarzenia: Dzień Modlitw Za Więźniów

Watykan

Benedykt XVI kończy 91 lat

benedykt szesnasty fot. By Fabio Pozzebom/ABr - Agência Brasil [1], CC BY 3.0 br

Dziś przypadają 91-te urodziny Papieża Seniora.

 

Zwykle Benedykt XVI swoje urodziny przeżywa w obecności swego starszego brata Georga i na ogół jest to dla niego najważniejszy prezent. W Watykanie przewidziane są niewielkie uroczystości w stylu bawarskim, oczywiście na miarę sił 91-letniego człowieka.

Papież emeryt ma wynikające z wieku problemy z chodzeniem, niekiedy porusza się na wózku. Ale na ogół nie rezygnuje z popołudniowych spacerów po Ogrodach Watykańskich. W lutym do czytelników włoskiego dziennika Corriere della Sera napisał list: „Mogę jedynie powiedzieć, że w tym powolnym zanikaniu sił fizycznych, wewnętrznie jestem w pielgrzymce do Domu. Wielką łaską jest dla mnie bycie otoczonym na tym ostatnim etapie drogi, niekiedy trochę męczącym, tak wielką miłością i dobrocią, której nigdy nie mógłbym sobie wyobrazić”.

Joseph Ratzinger urodził się 16 kwietnia 1927 roku w miejscowości Marktl am Inn w Bawarii. W latach 1981–2005 był prefektem Kongregacji Nauki Wiary a 19 kwietnia 2005 roku został wybrany 265. papieżem. 11 lutego 2013 r. ogłosił rezygnację z posługi Piotrowej. Od ponad pięciu lat żyje w dawnym klasztorze klauzurowym Mater Ecclesiae na obrzeżach Ogrodów Watykańskich. Nadal jednak służy Kościołowi modlitwą i pokutą. Jak napisał bowiem niedawno do kard. Müllera: „Kapłan, a tym bardziej biskup i kardynał nigdy nie jest po prostu na emeryturze”.

Oceń treść:
;