Imieniny: Kingi, Krystyny

Wydarzenia: Święto Policji

Wspomnienie św. Kingi, dziewicy

Małopolska

Bez Boga nie zbuduje się szczęścia społeczności

arcybiskup jędraszewski fot. Monika Jaracz | Archidiecezja Krakowska

– Człowiekowi i całym społeczeństwom jest potrzebny Bóg, jako transcendentny fundament ładu moralnego, etycznego i prawnego – mówił abp Marek Jędraszewski w panelu dyskusyjnym podczas V Europejskiego Kongresu Samorządów.

 

Metropolita krakowski wygłosił słowo w ramach panelu zatytułowanego: „Czy religia jest jeszcze potrzebna człowiekowi?”. Na początku, powołując się na badania Petera Bergera arcybiskup zauważył, że mimo przewidywań socjologów z lat 80., na świecie następuje rozwój religijności.

Współczesny kryzys struktur wynika z procesu, który zaczął się już w XVI wieku, gdy chrześcijaństwo zostało podzielone. Mimo wszystko człowiek nadal potrzebuje wspólnoty. – Wielki wysiłek duszpasterski Kościoła Katolickiego idzie w kierunku tego, by tworzyć wspólnoty i sprzeciwiać się pochwale indywidualizmu oraz relatywizmu – stwierdził metropolita krakowski. Tylko we wspólnocie człowiek jest w stanie rozwijać się i odkryć sens życia. Odpowiedzią Kościoła na współcześnie propagowany styl życia bez Boga jest budowanie cywilizacji miłości.

Arcybiskup zauważył, że Bóg jest potrzebny światu, ponieważ wiara i religia zapewniają ład moralny, społeczny i etyczny. – Jeśli Boga nie ma, to wszystko wolno. Człowiek jest w stanie usprawiedliwić wtedy największą zbrodnię – podkreślił.

Współcześnie usiłuje się podważyć porządek antropologiczny. Przedstawiciele różnych religii jednoznacznie się temu sprzeciwiają. – Mamy do czynienia z ideologiami, które uderzają w istotę człowieczeństwa, a ochronę tego człowieczeństwa znajdujemy w religiach – stwierdził metropolita.

Przypomniał, że poprzedniego wieczoru ulicami Krakowa przeszła Akademicka Droga Krzyżowa, w której wzięło udział wielu młodych ludzi. Było to ich publiczne świadectwo wiary. Wyraził swą nadzieję, że współczesna krytyka Kościoła minie. – Chrześcijaństwo zawsze było związane z koniecznością dawania świadectwa i było prześladowane – dodał.

Odpowiadając na pytanie, dotyczące współpracy Kościoła i samorządów, arcybiskup wskazał, że Organizacja Światowych Dni Młodzieży to przykład takiego współdziałania. Także obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości prowadziły do wielu spotkań, również w kościołach. Parafie często współpracują z samorządami, jednak dla ludzi często jest to tak naturalne, że niezauważalne.

Metropolita podkreślił na koniec, że bez Boga nie można zbudować szczęścia człowieka i społeczności.

Oceń treść:
Źródło:
;