Imieniny: Jonasza, Mateusza, Hipolita

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Pokoju

Święto św. Mateusza, apostoła i ewangelisty

Książka

Biografia intelektualna papieża Franciszka

intelektualna biografia Jorge Mario bergoglio fot. bratnizew.pl

Pod koniec ubiegłego roku nakładem Wydawnictwa Franciszkanów Bratni Zew ukazała się książka „Jorge Mario Bergoglio. Biografia intelektualna”, której włoska premiera odbiła się szerokim echem również w Polsce.

 

Książka Massimo Borghesiego Jorge Mario Bergoglio. Biografia intelektualna jest pozycją wyjątkową wśród wielu książek poświęconych papieżowi Franciszkowi, jakie ukazały się w ostatnim czasie. Borghesi analizuje biografię Bergoglia z nieco odmiennego punktu widzenia. Pisarz konstruuje rzetelne studium docierając w nim do źródeł myśli Franciszka, by następnie prześledzić jej intensywny rozwój, za sprawą takich myślicieli i intelektualistów jak Erich Przywara, Henri de Lubac, Gaston Fessard, Hans Urs von Balthasar, Amelia Podetti czy Albert Methol Ferré.

Autor podkreśla również ogromy wpływ Ćwiczeń duchowych Ignacego z Loyoli oraz tak cenionej przez papieża poezji i literatury latynoamerykańskiej. Dzięki książce Massimo Borghesiego czytelnik może nie tylko prześledzić intelektualny i duchowy rozwój Jorge Mario Bergoglia, ale też lepiej zrozumieć obecną działalność papieża, jego troskę o ubogich i odrzuconych, niestrudzoną posługę duszpasterską i przeprowadzane przez niego reformy.

Massimo Borghesi jest profesorem filozofii moralnej na Wydziale Literatury i Filozofii Uniwersytetu w Perugii. Współpracuje z wieloma ważnymi ośrodkami akademickimi oraz czasopismami naukowymi. Jest autorem znakomitych monografii, w tym tomów o Auguście Del Noce, Georgu Heglu i Romanie Guardinim. Niniejsza publikacja to jego pierwsza książka, która została opublikowana w języku polskim.


Massimo Borghesi, Jorge Mario Bergoglio. Biografia intelektualna, Wydawnictwo Franciszkanów Bratni Zew, Kraków 2018

 

;