Imieniny: Halki, Filipa, Salomei

Wydarzenia: Światowy Dzień Osób Jąkających Się

Wspomnienie św. Jana Pawła II, papieża

Świat

Biskupi CCEE w Poznaniu: Kościół wierzy w Europę

zebranie plenarne rady konferencji episkopatów europy w poznaniu fot. BP KEP

W Poznaniu od czwartku trwa zgromadzenie plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE). Odbywa się ono od 13 do 16 września z racji 1050-lecia pierwszego biskupstwa w Polsce oraz 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

“Polska tożsamość jest silnie związana z chrześcijaństwem” – mówił abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy podczas spotkania rozpoczynającego obrady CCEE w Poznaniu. Podkreślił, że zostały one zorganizowane w Polsce także ze względu na stulecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości. „Do jej odzyskania w 1918 roku nie doszłoby bez ofiarnej działalności Kościoła polskiego” – powiedział.

Słowo do biskupów zgromadzonych w Poznaniu skierował także premier Mateusz Morawiecki. “Polska suwerenna, demokratyczna i solidarna – była i jest ideałem wielu pokoleń Polaków. Była i jest konkretnym wyrazem wiary w uniwersalne wartości, wyprowadzone także z naszych chrześcijańskich korzeni i społecznej nauki Kościoła. Kościół narodził i obronił polską państwowość” – mówił polski premier. “Polska nigdy nie odwróciła się od swojej tożsamości. Widać to, gdy polskość – unicestwiana przez trzech zaborców przez kilka pokoleń – wraca razem z powrotem Polski jako państwa. Stało się to dokładnie 100 lat temu. Polska mogła się odrodzić, bo państwo i tradycja narodu mieszkały przez te trudne dla Polski lata w kaplicach, w kruchtach kościoła, w liturgii. Kościół to zatem miejsce, gdzie Polska istniała, gdy próżno było jej szukać na mapach” – dodawał Mateusz Morawiecki.

“Kościół wierzy w Europę, w jej chrześcijańską kulturę, w jej humanistyczny nurt pomimo cieni i opóźnień; wierzy w jej przyszłość i misję, która nie jest natury ekonomicznej, ale duchowej i etycznej. Wierzy – a historia to potwierdza – że kultura rodzi się z kultu, to znaczy z religii, która odkrywa przed ludźmi ich pochodzenie i odwołuje ich do ich przeznaczenia, tworząc cywilizację, piękno, aktywne braterstwo. Wiara jest naszym darem dla Europy” – mówił  kard.  Angelo Bagnasco, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE), otwierając obrady w Poznaniu.

„Nie wystarczy dużo pracować, trzeba pracować dobrze, a to oznacza przede wszystkim pracować z Bogiem, będąc wewnętrznie zjednoczonym z Tym, który chce z nami współpracować w swoim dziele zbawienia. Wokół ołtarza obejmujemy Chrystusa, naszą nadzieję i nasze życie, aby wszystko, co będziemy mówić na tym zgromadzeniu plenarnym, było powiedziane dla Niego i z Nim” – powiedział kard. Angelo Bagnasco w homilii wygłoszonej w poznańskiej Farze, podczas Mszy św. otwierającej obrady biskupów Europy.

Na ręce kard. Angelo Bagnasco pozdrowienia od Ojca Świętego Franciszka dla uczestników zgromadzenia plenarnego Rady Konferencji Episkopatów Europy przesłał kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. Tekst pozdrowień odczytał w Poznaniu abp Salvatorre Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce: “Papież zachęca nas, abyśmy zawsze znajdowali nowe sposoby realizacji hojnej i odpowiedzialnej solidarności, szukając ścieżek braterskiej współpracy duszpasterskiej, w oparciu o wartości duchowe, które ukształtowały myśl, sztukę i kulturę Europy. Ojciec Święty ma nadzieję, że to ważne spotkanie pomoże wzmocnić więzi komunikacji między biskupami europejskimi, dając misji Kościoła dodatkowy impuls, szczególnie na rzecz młodych, pomagając im odkryć fundamentalny wkład wiary w jedność kontynentu europejskiego. Z tymi życzeniami i prosząc o modlitwę za Jego posługę Piotrową, Papież przesyła Błogosławieństwo Apostolskie”.

CCEE - Msza Święta 12 IX 2018

Oceń treść:
Źródło:
;