Imieniny: Edyty, Korneliusza, Cypriana

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Warstwy Ozonowej

Wspomnienie świętych męczenników Korneliusza, papieża, i Cypriana, biskupa

Pod oknem

 fot. Łukasz Kaczyński

Muzyczna uczta promująca poprzez dzieła sakralne rodzinę - tak można opisać koncert pt. „Wielkie Misterium. Ewangelia Rodziny: szkoła człowieczeństwa dla naszych czasów”, który 27 maja odbył się w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. Specjalnie dla rodzin wystąpił światowej sławy tenor, Andrea Bocelli.

 

Krakowski koncert to jedna z czterech odsłon programu Przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Rodziny abp. Vincenzo Paglii oraz światowej sławy kompozytora i śpiewaka operowego Andrei Bocellego. "Piękno sztuki i muzyki ukażą nam dzisiaj szczególną drogę, aby odkryć Amoris Laetitia, radość miłości, która łączy mężczyznę i kobietę, rodziców i dzieci, młodych i starych, jak również narody świata" - powiedział przed koncertem abp Paglia.

Wybitnemu tenorowi towarzyszyła 64-osobowa Czeska Narodowa Orkiestra Symfoniczna oraz 50-osobowy chór "Psalmodia" Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie pod dyrekcją Marcellego Rota, a w niektórych utworach również skrzypaczka Anastasiya Petryshak.

Zaprezentowane utwory "ukazywały symboliczną podróż, pełną wzajemnych odniesień do ludzkiego i religijnego wymiaru miłości, w ich zachwycającym przenikaniu się, które budzi zachwyt i wdzięczność". Przybyli usłyszeli m.in. "Nabucco - Va pensiero" Verdiego, "Stabat Mater - Cujus Animam" Rossiniego, "Ave Maria" Schuberta, "The Prayer" Fostera czy "Pieta Signore" Stradella.

Słowa do zgomadzonych wygłosił także gospodarz miejsca, kard. Stanisław Dziwisz. "Rodzina jest pierwszym środowiskiem ludzkim, w którym kształtuje się człowiek. Dlatego tak ważne jest byśmy wszyscy zabiegali o to, aby rodziny były Bogiem mocne, dobre i mądre. Zdrowe rodziny to przyszłość Kościoła i świata" - mówił, dziękując za tak wyjątkowe wydarzenie promujące wartość rodziny w świecie. Metropolita krakowski odczytał również Akt Zawierzenia Świata Bożemu Miłosierdziu i udzielił błogosławieństwa.

Na twarzach słuchających widać było emocje i głębokie poruszenie. "Niesamowite przeżycie. Jesteśmy rodziną i to, że ten koncert jest dedykowany właśnie nam budzi niezwykłe emocje. To, co dzisiaj usłyszałam poruszyło moje serce" - powiedziała pani Lucyna, która na krakowski koncert przyjechała z rodziną aż z Wejherowa.

"Koncert był niezwykły. To było takie wielkie marzenie, by zobaczyć i usłyszeć na żywo Andreę Bocellego. A on przyjechał w zasadzie do nas. Ważne jest też to, że wziął w tym udział polski chór. To, że Bocelli zaśpiewał dla rodzin sprawiło, że czuć było niesamowity wspólnotowy charakter wydarzenia" - dodał pan Piotr z Bochni.  

Program „Wielkie Misterium. Ewangelia Rodziny: szkoła człowieczeństwa dla naszych czasów” zaprezentowano już w Barcelonie. W październiku Andrea Bocelli wystąpi w Lizbonie, a w listopadzie w Budapeszcie.

Źródło:
;