Imieniny: Luizy, Ludwika, Józefa

Wydarzenia:

Dwudziesta Pierwsza Niedziela zwykła

Książka

prezentacja książki imigranci u bram fot. Adam Bujak / BPAK

Trzeba robić wszystko, żeby na Bliskim Wschodzie zapanował największy dar jakim jest pokój i możliwość normalnego życia - mówił abp Marek Jędraszewski podczas prezentacji książki "Imigranci u bram. Kryzys uchodźczy i męczeństwo chrześcijan w XXI w.", w której ks. prof. Waldemara Cisło odpowiada na pytania Pawła Stachnika.

 

W Światowym Dniu Uchodźcy, w Domu Arcybiskupów Krakowski odbyła się prezentacja książki Wydawnictwa Biały Kruk "Imigranci u bram. Kryzys uchodźczy i męczeństwo chrześcijan w XXI w.". Jest to obszerny wywiad jaki przeprowadził z ks. prof. Waldemarem Cisło, przewodniczącym Sekcji Polskiej Pomoc Kościołowi w Potrzebie, Paweł Stachnik.

Wstęp do książki napisał abp Marek Jędraszewski, który też powitał gości, a szczególnie arcybiskupa z Syrii.

- Te ziemie były związane z Chrystusem i wielokrotnie dawały temu przejmujące świadectwo, aż po męczeństwo. To o czym mówię nie jest tylko wspomnieniem odległej historii ale jest rzeczywistością, która nas boli. Solidaryzujemy się w trosce o los braci i sióstr chrześcijan oraz z biskupami tamtych ziem - mówił metropolita krakowski. Dodał, że obecność abpa Aleppo jest znakiem Kościoła Powszechnego. - Kościoła, który cierpi, który jest daleko - gdy liczymy tę odległość w kilometrach - ale jest bardzo blisko gdy chodzi o współcierpienie.

- To, o co was przede wszystkim prosimy, to módlcie się za nas i pokój w Syrii, na Bliskim Wschodzie i na całym świecie - mówił abp Antoine Chbeir. Maronicki ordynariusz Latakii podkreślił, że bardzo niebezpieczne są próby wykorzenienia ludzi z Bliskiego Wschodu i implementowania ich na przykład w Polsce. Dotyczy to tak muzułmanów, jak i chrześcijan.

Abp Antoine Chbeir postawił sprawę jasno: - Jeśli macie uchodźców w Europie to musicie im pomóc, ale jest złe zabierać ludzi z ich ojczyzn i przenosić do obcych krajów, obcych kultur. Wielu pyta, co możemy dla was zrobić, jakiej pomocy od nas oczekujecie. Mówiąc szczerze, nie potrzebujemy niczego, pod warunkiem, że pozwolicie nam żyć w pokoju.

Sprowadzanie uchodźców z Syrii do Europy osłabia Kościół na Bliskim Wschodzie zwłaszcza, że chrześcijanie stanowią mniej niż 4 procent mieszkańców tego regionu. - Zadaniem Kościoła na Bliskim Wschodzie jest głoszenie Ewangelii. Kto może przynieść Dobrą Nowinę dla ponad 300 milionów Arabów? Tylko ci, którzy mówią po arabsku. Chociaż nie jesteśmy Arabami mówimy po arabsku i głosimy Ewangelię dla świata arabskiego a szczególnie chrześcijańską moralność: Traktuj innych tak, jakbyś chciał by inni traktowali ciebie. To nie tylko przesłanie moralne, ale fakt, że słowo Boga stało się ciałem aby przynieść zbawienie dla całego świata - mówił abp Antoine Chbeir.

Abp Marek Jędraszewski przedstawił stanowisko Kościoła wobec kwestii imigrantów. - Rok temu, kiedy papież Franciszek spotkał się z biskupami polskimi na Wawelu, zwrócił uwagę by na ten problem patrzeć mając na uwadze możliwości konkretnych państw i narodów. Ojciec święty mówił, że konieczna jest modlitwa o przemianę serc, zarówno osób bezpośrednio zaangażowanych w konflikt wojenny na Bliskim Wschodzie, jak i tych którzy zarabiają na ludzkiej nędzy i wyzysku. Żeby był w nich Duch miłości, miłości do której wzywa Pan Jezus.

Metropolita krakowski podkreślił znaczenie działań podjętych przez organizację Pomoc Kościołowi w Potrzebie. - Trzeba iść tam, gdzie są przyczyny nieszczęść Trzeba robić wszystko, żeby w tamtych rejonach świata zapanował największy dar jakim jest pokój i możliwość normalnego życia tych ludów, które tam żyją od tysięcy lat - mówię tu zwłaszcza o chrześcijanach.

Abp Antoine Chbeir podziękował za pomoc, która za pośrednictwem Sekcji Polskiej Pomoc Kościołowi w Potrzebie trafia do Syrii. Za zebrane pieniądze kupowana jest żywność, środki sanitarne, leki, finansowana jest pomoc medyczna i opłacane studia. Prowadzony jest także projekt katechetyczny - budowa małych kościołów.

Paweł Stachnik przypomniał, że od listopada 2015 do stycznia 2016 w samych parafiach sekcja zebrała ok. 1 mln euro. Trwa akcja "Mleko dla Aleppo" zbieranie pieniędzy na zakup mleka w proszku dla dzieci. Do tej pory największe wpłaty na ten projekt pochodziły z archidiecezji krakowskiej. - Mam nadzieję, że wydanie książki przyczyni sie do nagłośnienia medialnego tych działań - mówił współautor książki.

Ks. Waldemar Cisło, przewodniczący Sekcji Polskiej Pomoc Kościołowi w Potrzebie podkreślił, że dyskusja na temat przyjmowania w Europie uchodźców i imigrantów została upolityczniona. - Cierpienie milionów kobiet, starców i dzieci zostało włączone w gry polityczne. Książka pokazuje rządzący tymi działaniami mechanizm. Nie róbmy polityki opartej na ludzkiej krzywdzie. Zróbmy wszystko, żeby tym ludziom ulżyć i pomóc - apelował ks. Cisło.

W spotkaniu uczestniczyli także Adam Bujak, autor fotografii w książce i Leszek Sosnowski prezes wydawnictwa Biały Kruk.

Oceń treść:
Źródło:
;