Imieniny: Wandy, Zenona

Wydarzenia: Dzień Ojca

Nauczanie

Bp Janusz Mastalski: motywacja, pomysł i oczekiwanie na skutek

 fot. Joanna Adamik

Być umotywowanym, mieć pomysł na spotkanie z Bogiem i oczekiwać na skutek – to trzy elementy, na które wskazuje bp Janusz Mastalski w przygotowaniu do owocnego przeżywania Eucharystii. Zapraszamy na pierwszy odcinek internetowych rekolekcji Archidiecezji Krakowskiej #AdwentowaPierwszaPomoc.

 

W swoim rekolekcyjnym rozważaniu bp Janusz Mastalski zwraca uwagę, że przygotowanie do Eucharystii jest bardzo ważne, a często bywa niedoceniane. Krakowski biskup pomocniczy wskazuje na trzy istotne elementy, by spotkanie z Jezusem Chrystusem było owocne i przemieniające.

Ważne jest to, by być umotywowanym - świadomym tego, po co przychodzi się na Mszę św. Motywacja ta powinna płynąć z wiary i miłości. Trzeba mieć też pomysł na spotkanie z Bogiem - nie można być biernym uczestnikiem Eucharystii. Po trzecie należy oczekiwać na skutek, czyli mieć świadomość tego, że po Mszy św. wychodzi się napełnionym, z nową siłą i nadzieją.

Istotnym jest również, by Mszę św. przeżyć w skupieniu, najlepiej przyjść wcześniej do kościoła, uklęknąć, wyciszyć się i powiedzieć: „Panie, oto jestem. Mów, bo sługa Twój słucha”. – Jeśli tak podejdziemy do Eucharystii, to Boże Narodzenie będzie czasem pięknym i radosnym, ponieważ nie zmarnujemy adwentu – podkreśla bp Mastalski.

Ks. Piotr Szweda zwraca z kolei uwagę, że elementami przygotowującymi do dobrego przeżycia Eucharystii są m.in. post eucharystyczny, punktualność czy odpowiedni strój. Przygotowanie jest równie istotne w udzielaniu pierwszej pomocy. – Gdy widzimy poszkodowanego, musimy sprawdzić, czy miejsce w jakim się znajdujemy jest bezpieczne i czy my mamy zapewnione bezpieczeństwo – zaznacza misjonarz saletyn i ratownik.

#AdwentowaPierwszaPomoc to internetowe rekolekcje Archidiecezji Krakowskiej prowadzone przez biskupów krakowskich, którzy podejmują rozważania skupione wokół tematu nowego programu duszpasterskiego „Eucharystia daje życie”. Księża biskupi mówią o przygotowaniu, przeżywaniu celebracji Mszy świętej, a także o życiu tajemnicą Eucharystii na co dzień, po wyjściu z kościoła. W rekolekcyjną tematykę internautów wprowadza także ks. Piotr Szweda, misjonarz saletyn, który jest równocześnie ratownikiem związanym ze Stowarzyszeniem Maltańczycy Służba Medyczna.

Archidieceza Krakowska zaprasza na swoje profile w mediach społecznościowych w każdą niedzielę adwentu o godz. 12.00.

Oceń treść:
Źródło:
;