Imieniny: Anieli, Sykstusa, Jana

Wydarzenia: Dzień Żelków

Polska

Bp Kamiński: Międzynarodowy Dzień Chorego jest jednym z darów posługi Ojca Świętego Jana Pawła II

biskup kamiński w szpitalu fot. Episkopat.pl

Ten rok w jakiś sposób jest szczególny ponieważ ten Międzynarodowy Dzień Chorego jest jednym z darów posługi Ojca Świętego Jana Pawła II, z nim go kojarzymy – powiedział bp Romuald Kamiński, Przewodniczący Zespołu KEP ds. Służby Zdrowia, podczas briefingu prasowego przed XXVIII Światowym Dniem Chorego w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowym Instytucie Badawczym (NIO-PIB), który miał miejsce 6 lutego b.r. 

 

Bp Kamiński przypomniał, że św. Jan Paweł II związał ten dzień z objawieniami w Lourdes. Następnie zaprezentował tegoroczne orędzie Papieża Franciszka na Dzień Chorego. „Ma ono praktyczny wymiar. To znaczy to słowo jest mocno zakorzenione w takiej codziennej rzeczywistości choćby poprzez dobranie tego cytatu wiodącego: +Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię (Mt 11, 28)+” – powiedział bp Kamiński. Podkreślił również, że Kościół ma być gospodą Dobrego Samarytanina – miejscem, w którym „utrudzeni i obciążeni” otrzymają wsparcie i ulgę.

Prof. dr hab. n. med. Łukasz Szumowski, Minister Zdrowia, zauważył, że znajdujemy się w tygodniu pomiędzy Międzynarodowym Dniem Walki z Rakiem a Światowym Dniem Chorego. Zwrócił uwagę na potrzebę pomocy każdemu potrzebującemu, nie tylko pomocy eksperckiej, ale ludzkiej, duchowej. „Życzyłbym wszystkim chorym na ten Dzień Chorego, aby spotykali takich lekarzy, pielęgniarki, pracowników którzy przyniosą im ulgę w cierpieniu, także poprzez swoją życzliwość” – mówił.

Z kolei dr n. med. Janusz Meder, Prezes Polskiej Unii Onkologii, zwrócił uwagę, że obecnie możemy mówić o strategii walki z rakiem w Polsce. „Myślę, że używanie takich sformułowań jak czułość, jak holistyczne postrzeganie człowieka, jak miłosierdzie – my mamy z tym do czynienia na co dzień, nawet nie zdając sobie sprawy, ile przekazujemy naszym chorym i ile otrzymujemy od nich w zamian, żeby z jeszcze większą energią każdego dnia przystąpić do rozwiązywania niełatwych problemów”.

Ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński, Rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW), zwrócił uwagę, że „Ojciec Święty wręcz upomina się o poszanowanie godności człowieka w kontekście człowieka potrzebującego, chorego. Upomina się o humanizację opieki, którą niesiemy osobie potrzebującej, osobie chorej; upomina się o bezinteresowny dar z siebie, ofiarowany drugiej osobie potrzebującej”. Podkreślił również, że utworzenie Wydziału Medycznego na UKSW wpisuje się w służbę człowiekowi, w przesłanie Ewangelii, które jest obecne z misji Uniwersytetu, w kształceniu, jakie uczelnia adresuje do ludzi młodych.

W drugiej części spotkania miał miejsce obchód medyczno-duszpasterski pacjentów Kliniki Nowotworów Układu Chłonnego NIO-PIB. Spotkanie w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie zainaugurowało obchody XXVIII Światowego Dnia Chorego w Kościele Polsce.

Oceń treść:
Źródło:
;