Imieniny: Jaromira, Justa, Justyny

Wydarzenia: Światowy Dzień Raka Krwi

Polska

Bp Marczak przyjął święcenia biskupie

 fot. Archidiecezja Łódzka / archidiecezja.lodz.pl

46-letni ks. Marek Marczak – rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi przyjął w sobotę 11 kwietnia święcenia biskupie. Papież Franciszek mianował go 28 lutego biskupem pomocniczym archidiecezji łódzkiej. Nowo wyświęcony będzie 150. i zarazem najmłodszym biskupem w Polsce.

 

Sakry biskupiej ks. Marczakowi udzielił metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski wraz z nuncjuszem apostolskim abp. Celestino Migliore oraz abp. Władysławem Ziółkiem, emerytowanym arcybiskupem Łodzi. Przed przyjęciem święceń złożył wyznanie wiary i przysięgę wierności papieżowi i jego następcom.

Abp Jędraszewski w okolicznościowym kazaniu zwrócił uwagę na biskupie zawołanie nowego biskupa pomocniczego - początkowe słowa Psalmu 27 „Dominus lux mea” („Pan światłem moim”). - Na przekór współczesnej kulturze, która karze człowiekowi powodować się tylko własnymi emocjami pragniesz głosić wobec wszystkich, że jedynie Chrystus jest Światłością świata i tylko ten kto idzie za nim, nie będzie chodził w ciemności – podkreślił metropolita łódzki.

Zachęcał biskupa-nominata, by nie bał się nieść Chrystusa wszędzie. - Nie bój się przyczyniać do tego, by to właśnie jemu otwierano granice współczesnych systemów ekonomicznych i politycznych, szerokie dziedziny kultury, cywilizacji i rozwoju – apelował.

Abp Jędraszewski życzył też nowemu biskupowi pomocniczemu, by przyjmując biskupią mitrę jako znak zobowiązania, „zawsze jaśniał nad nim blask osobistej świętości”. – Weź w swe dłonie biskupi pastorał i jak prawdziwy i nieugięty pasterz idź! Idź do tych, którzy spełniają wymagania prawdy, których uczynki zostały dokonane w Bogu. Idź – może jeszcze bardziej do tych, którzy ciągle jeszcze znajdują się w „cienistej krainie śmierci”. – wzywał.

Nowemu biskupowi życzył, by ci, którym będzie głosił Ewangelię „ujrzeli światło wielkie”. - Niech na skutek twojego świadectwa życia wzejdzie dla nich światło Chrystusa – prosił. Metropolita łódzki apelował też, by jego nowy współpracownik szedł „z miłością zwłaszcza do biednych i zagubionych, tych których nie chcą dostrzec możni tego świata”. Zapewnił nowego biskupa o swojej modlitwie, jak również o modlitwie zebranych w łódzkiej katedrze św. Stanisława Kostki oraz licznych wiernych – w archidiecezji i w Polsce. Życzył mu, by stał się chlubą Kościoła.

W uroczystej Mszy św. w czasie, której bp Marczak przyjął święcenia biskupie uczestniczą liczni goście z kraju i zagranicy. Z Watykanu przybył pochodzący z archidiecezji łódzkiej Papieski Jałmużnik abp Konrad Krajewski, obecni są też przedstawiciele Episkopatu Polski, przybyli też przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich.

Bp Marczak pochodzi z archidiecezji łódzkiej, urodził się 17 lutego 1969 r. w Piotrkowie Trybunalskim. 11 czerwca 1994 przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp. Władysława Ziółka.

Decyzją papieża Franciszka będzie biskupem tytularnym Lentini i biskupem pomocniczym archidiecezji łódzkiej. Na swoje biskupie zawołanie wybrał początkowe słowa Ps. 27 „Dominus lux mea” („Pan światłem moim”).

Obecnie jest najmłodszym polskim biskupem - młodszy o 7 dni od do tej pory najmłodszego biskupa Damiana Bryla - biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej.

Źródło:
;