Imieniny: Jerzego, Bartosza, Haliny

Wydarzenia: Dzień Windowsa

Święto św. Bartłomieja, apostoła

Polska

Bp Miziński o najważniejszych wydarzeniach mijającego roku 

biskup artur miziński fot. BP KEP

Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości, Rok św. Stanisława Kostki, ale także zebranie plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy w Poznaniu – to zdaniem bp. Artura Mizińskiego, sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski, najważniejsze wydarzenia w Kościele w Polsce w 2018 r. W rozmowie z KAI bp Miziński zwrócił także uwagę na odbywający się w tym roku w Rzymie synod poświęcony młodzieży, który nie pozostał bez wpływu na myślenie o duszpasterstwie młodzieży.

 

Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski powiedział, że pod względem duszpasterskim to był dobry rok dla Kościoła w Polsce. Wśród najważniejszych wydarzeń 2018 roku bp Artur Miziński wymienił m.in. obchody 100-lecia odzyskania naszej niepodległości.

„Sięgając do tamtych czasów chcieliśmy patrząc wstecz, w oparciu o doświadczenia życia Kościoła budować nasze dziś i być otwarci na przyszłość” – powiedział bp Miziński.

Hierarcha przypomniał, że w listopadzie, podczas zebrania plenarnego na Jasnej Górze, Konferencja Episkopatu Polski przyjęła stanowisko w sprawie wykorzystywania osób małoletnich przez niektórych duchownych.

„Fragment tego stanowiska mówi jednoznacznie, że biskupi polscy wzywają do zdecydowanego przeciwstawiania się grzechowi i przestępstwu nadużyć wobec osób małoletnich. Przypominają, że ochrona dzieci i młodzieży jest niezbywalną częścią misji powierzonej Kościołowi” – dodał sekretarz generalny KEP.

Bp Miziński przypomniał także m.in. o zebraniu plenarnym Rady Konferencji Episkopatów Europy, które we wrześniu odbyło się w Poznaniu oraz obchodach 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Oceń treść:
Źródło:
;