Imieniny: Zyty, Teofila, Felicji

Wydarzenia: Dzień Grafika i Rysunku Graficznego

Pod oknem

Bp Muskus: pokój jest dziełem, które trzeba stale tworzyć

 fot. ŚDM Kraków 2016

„Pokój nie jest tylko darem, który należy przyjąć, lecz jest także dziełem, które trzeba tworzyć” – powiedział biskup Damian Muskus w homilii w Światowy Dzień Modlitw o Pokój. W uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi hierarcha przewodniczył dziś porannej Mszy św. w kaplicy klasztornej Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

 

Biskup Muskus podkreślił, że pokój jest owocem sprawiedliwości i skutkiem miłości. „Abyśmy byli naprawdę wprowadzającymi pokój, musimy nauczyć się współczucia, solidarności, współpracy i braterstwa” – powiedział. „Niepokój rodzi się w ludzkim sercu. Człowiek z natury ma wpisane w serce pragnienie pokoju” – stwierdził biskup. Dodał, że ludzie często definiują pokój niewłaściwie, szukając go w stanowiskach czy dobrach materialnych. „To pokój, który daje świat – nietrwały i niestabilny, któremu stale towarzyszy pytanie, a co będzie potem?” – przestrzegł.

„Prawdziwym pokojem - trwałym i pewnym jest ten, który płynie od Chrystusa” – dowodził hierarcha. Zaznaczył, że pokój zawsze występuje w parze z miłością, a tam, gdzie ona się kończy, kończy się też pokój. Uwrażliwiał, że niestety często dochodzi do sytuacji, że człowiek wprost gardzi pokojem, który jest przecież darem Boga.

Hierarcha wskazał, że to właśnie pragnienie pokoju zrodziło w Polakach współczucie i solidarność z bratnim narodem ukraińskim, które zaowocowały modlitwą i dziełami miłosierdzia. Ocenił, że zeszłoroczne dramatyczne obrazy zza wschodniej granicy zasadniczo nie różniły się od kart historii Polski. „Pamiętamy jednak, że wytrwała walka robotników, wsparcie inteligencji, mocny głos Kościoła i wytrwała modlitwa doprowadziły do upadku nieludzkiego systemu zniewolenia” – przypomniał zgromadzonym.

Biskup Muskus zwrócił także uwagę, że w nowy rok ludzie wierzący wkraczają z Maryją Bożą Rodzicielką, która stanowi wzór zasłuchania w głos Boga i rozważania Bożego słowa sercem. Te cechy sprawiają również, że ma ona niepojętą skuteczność we wstawianiu się u Boga w ludzkich sprawach. „Wraz z całym Kościołem pragniemy dziś prosić Maryję o dar pokoju dla świata” – powiedział.

Na zakończenie hierarcha modlił się o dar ponownego umiłowania Boga przez ludzkość oraz o nadzieję na przyszłość dla młodych i spokój w kwestii zapewnienia godnych warunków życia rodzinom dla starszych. Prosił także o to, aby walczącym o demokrację nie zabrakło rozwagi, by rządzący państwami szanowali każdego obywatela oraz aby krew męczenników w sprawach wolności sumienia i wyznania nie została zmarnowana.

Źródło:
;