Imieniny: Wiktora, Marity, Ignacego

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem

Dwudziesta Dziewiąta Niedziela zwykła

Pod oknem

Bp Pieronek: Europejczycy nie mogą się wyrzekać podstawowych wartości

 fot. fra3

„Ludzie w świecie, a także w Europie i w Polsce odcinają się od swoich korzeni, od tego co jest stałą, absolutną podstawą bytu ludzkiego i jego piękna” – ocenił w rozmowie z KAI bp Tadeusz Pieronek. Hierarcha pełnił rolę Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego XV Międzynarodowej Konferencji z cyklu „Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej”, która odbywała się w Krakowie-Modlnicy w dniach 25-26 września.

 

Biskup przestrzegł, że w dzisiejszej Europie bardzo widoczne jest wyrzekanie się wartości, będących najgłębszymi dla rzeczy przemijalnych i słabych, o które człowieka codziennie zabiega. „Godność ludzka traktowana jest po macoszemu – często uznaje się ją dla jednych, a dla drugich już” – powiedział.

Hierarcha wskazał, że podczas konferencji starano się dostrzec różnice między pojmowaniem pojęć godności, wolności i praw człowieka w świecie laickim. „Okazuje bowiem, się że jeśli nie będziemy potrafimy zachować własnej tożsamości chrześcijańskiej i ukazać jej głębi – zostaniemy skazani na zastąpienie inną wizją świata, mniej lub bardziej ekstremistyczną” – przestrzegł.

Bp Pieronek stwierdził, że obecny kryzys imigracyjny w Europie obnaża prawdziwość naszego chrześcijaństwa. „Są ludzie, którzy nie dostrzegają tragedii, która dotyka uchodźców. Rozdzielenie ludzi, wysiedlenia, śmierć bliskich – często mam wrażenie, że jedynie osoby starsze, które pamiętają jeszcze czasy wojny, są w stanie pojąć ten dramat” – ocenił. Dodał, że nie może zrozumieć postawy spokojnego siedzenia w fotelu, przy obojętności i braku chęci do podzielenia się z potrzebującym własnymi dobrami.

„Musimy się kierować miłością do człowieka, kimkolwiek on by nie był” – odpowiedział na pytanie o obawy niektórych przeciwników imigrantów o ich religię. Wytłumaczył, że przez wieki chrześcijanie i muzułmanie w różnych krajach potrafili żyć względnie spokojnie. „To jest do zrobienia, tylko trzeba mieć dobrą wolę i otwarte serce” – zachęcił na zakończenie rozmowy biskup.

Tegoroczna konferencja "Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej" przebiegała pod hasłem: „GODNOŚĆ – WOLNOŚĆ – PRAWA CZŁOWIEKA”. Wydarzenie współorganizowali: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Fundacja im. Roberta Schumana w Luksemburgu, Fundacja Konrada Adenauera, Europejska Partia Ludowa, Grupa EPL, Komisja Konferencji Biskupów Unii Europejskiej oraz Wydawnictwo „Wokół nas”.

Źródło:
;