Imieniny: Innocentego, Lecha, Euzebii

Wydarzenia: Dzień Młodzieży

Polska

Bp Suchodolski: Panie, Ty wiesz, że kocham Twój Kościół

biskup grzegorz suchodolski fot. Twitter @sdmgrzegorz

Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że kocham Twój Kościół – mówił nowy biskup pomocniczy diecezji siedleckiej Grzegorz Suchodolski w dniu swoich święceń biskupich. Przyjął je z rąk bp. Kazimierza Gurdy 1 czerwca 2020 roku w katedrze siedleckiej. Współkonsekratorami byli abp Salvatore Pennacchio i bp Henryk Tomasik.

 

„Każdy Boży dar jest zanurzeniem obdarowanego w Bożym miłosierdziu. Bóg wybiera to, co słabe, by nawet tam, gdzie grzech, jeszcze bardziej rozlała się łaska. Wdzięczny za to wybranie, pełne miłosierdzia, wołam: „Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham”. Ty wiesz, że kocham Twój Kościół. Kościół, który od dnia mojego chrztu w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie, 24 listopada 1963 r. stał się moim domem” – powiedział bp Grzegorz Suchodolski na zakończenie liturgii swoich święceń biskupich. Podziękował też wszystkim przybyłym na uroczystości oraz osobom, które towarzyszyły mu na drodze jego życia i powołania.

„Tylko miłość może być motywem wiernego wypełniania obowiązków, motywem nieustannej modlitwy, dochowania wierności, opieki nad cierpiącymi i biednymi, gorliwości w sprawowaniu liturgii i sakramentów” – mówił w homilii biskup siedlecki Kazimierz Gurda. Zaznaczył on, że „pomimo zmieniających się warunków, aktualne jest oddanie przez pasterza swojego życia za owce, bez względu na to, czy jest to ofiara jednorazowa i krwawa czy też jest to ofiara codziennego życia, jego trudu i cierpienia”.

Do pytania o miłość odniósł się również Przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w liście z gratulacjami i życzeniami dla nowego biskupa. „Ogarniam Cię, Biskupie Grzegorzu, swoją modlitwą, zapewniam o modlitwie Kościoła w Polsce, prosząc Ducha Świętego dla Ciebie o zdolność miłowania, jakiej nie ma nikt inny” – napisał Przewodniczący Episkopatu. Jego list odczytał bp Artur Miziński, sekretarz generalny Episkopatu.

W uroczystościach wzięło udział 17 biskupów i przedstawiciele wiernych. Wśród zgromadzonych w siedleckiej katedrze byli m.in. Prymas Polski abp Wojciech Polak i metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.

Oceń treść:
Źródło:
;