Imieniny: Lecha, Lutoslawa

Wydarzenia: Dzień Roku Przestępnego

Sobota po Popielcu

Solidarność

By dodatkowe wigilijne nakrycie znalazło adresata

wigilia fot. www.freeimages.com

Każdy może przyczynić się do tego, by dobro związane z obchodami Światowego Dnia Ubogich trwało nadal. W pierwszą niedzielę Adwentu w archidiecezji krakowskiej rozpoczęła się akcja "Gość w dom, Bóg w dom".

"Wszyscy pamiętamy jak wiele dobra przyniósł Namiot Spotkania, który w ramach krakowskich obchodów Światowego Dnia Ubogich stanął na Małym Rynku. Krakowianie zobaczyli wyraźnie jak wiele jest osób potrzebujących wokół nas - i że nie są to tylko osoby bezdomne, ale także bliscy sąsiedzi, którzy często żyją w samotności i biedzie" - mówi o. Jacek Dubel CSsR, koordynator inicjatywy.

Dlatego osoby zaangażowane w krakowski Światowy Dzień Ubogich zdecydowały, że trzeba, aby otwieranie serc na osoby potrzebujące trwało nadal. Stąd właśnie akcja "Gość w dom, Bóg w dom".

"Chcemy zachęcić wiernych, by podczas najbliższych tygodni przed Bożym Narodzenie znaleźli osobę, którą zaproszą do siebie na Wigilię. Żeby dodatkowe nakrycie przy wigilijnym stole znalazło swojego adresta. By nie był to pusty eksponat folklorystyczny, ale żywe świadectwo naszej wiary" - opisuje duchowny.

W ramach akcji do parafii trafią specjalne zaproszenia, które będzie można przekazać osobie, z którą w tym roku wierni będą chcieli się podzielić świąteczną radością. "Chcemy, by jak najwięcej ludzi otwarło swoje serca, a ugoszczenie osoby ubogiej w czasie świąt potraktowało jako rzecz całkiem zwyczajną" - tłumaczy o. Dubel CSsR.

Jak dodaje s. Teresa Pawlak, która pełniła funkcję rzecznika krakowskiej odsłony Światowego Dnia Ubogich, ludzie powinni zrozumieć, że dodatkowe nakrycie przy Wigilii nie może pozostać puste. "Musimy w końcu zobaczyć, że Chrystus, owszem przychodzi do nas w te święta jako małe dzieciątko, ale jeszcze bardziej przychodzi jako człowiek w potrzebie i tylko w nim możemy odkryć prawdziwą obecność Boga" - wskazuje.

Na specjalnych ulotkach promujących akcję organizatorzy podkreślają: "Zaproszenie do wigilijnego stołu nie wiąże się z dodatkowymi kosztami czy zagrożeniami. Chodzi o to, by wspólnie spożyć wieczerzę z tymi, którzy nie mogą sobie na to pozwolić. Każdy może przyjąć każdego". Zaproszenia i ulotki poza parafiami będą dostępne również w sekretariacie kurii krakowskiej oraz w Domu Katolickim (ul. Lea 55).

 

Oceń treść:
Źródło:
;