Imieniny: Czeslawa, Agnieszki, Mariana

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Wolnej Prasy

Rozmowy konsekrowane

Na portalu franciszkańska3.pl cyklicznie będą się ukazywać streszczenia audycji „Rozmowy konsekrowane” nadawanej w katolickim radiu internetowym nowohuckie.PL. Program jest odpowiedzią na apel kard. Stanisława Dziwisza, który wezwał, aby „w Kościele Krakowskim pozostał jakiś trwały ślad, jakieś znaczące dzieło będące owocem Roku Życia Konsekrowanego”. Dzisiaj przedstawimy najważniejsze wątki premierowej audycji z udziałem Zakonu Karmelitów Bosych i Zgromadzenia Karmelitanek Misjonarek.

 

Gośćmi premierowego odcinka audycji „Rozmowy konsekrowane” byli ojciec Piotr Hensel, karmelita bosy oraz siostra Barbara Podgórska, karmelitanka misjonarka.

Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia historii Zakonu Karmelitańskiego. O. Piotr w sposób analityczny opisał historię zakonu, począwszy od pustelników w Ziemi Świętej rozważających dniem i nocą słowo Boże w XIII w. poprzez objawienie Maryi w szkaplerznej wizji św. Szymona Stocka i przeobrażanie zakonu z eremickiego do żebraczego aż do reformy przeprowadzonej przez św. Teresę od Jezusa i św. Jana od Krzyża. „To ważne, że nasze powołanie, nasza rodzina zakonna zrodziła się z konkretnego doświadczenia, z samego świadectwa życia pierwszych eremitów” – zaznaczył. Kontynuując zakonnik wskazał, że Kraków był pierwszym miejscem, do którego w XVII w. dotarli w Polsce Karmelici Bosi. Opisał także trudny okres kasaty zakonu i dodał, że od czasów św. Rafała Kalinowskiego można obserwować rozkwit działalności braci.

Siostra Basia powiedziała z kolei, że historia Karmelu misyjnego zaczyna się od założenia zgromadzenia w II poł. XIX w. przez o. Franciszka Palau y Quer, karmelitę bosego. W pierwszym okresie istniała również męska gałąź zgromadzenia, jednakże w całości została ona włączona do Zakonu Karmelitów Bosych. „Obecność karmelitanek misjonarek w Polsce jest owocem beatyfikacji naszego założyciela, ale także owocem pielęgnowania wymiaru misyjnego naszego zgromadzenia” – przedstawiła początki wspólnoty w Polsce, do której zgromadzenie dotarło w 1988 r.

Odnosząc się do historii własnego powołania s. Basia wyznała, że ważny był dla niej międzynarodowy wymiar jej przyszłej wspólnoty. Powiedziała, że jako nastolatka pierwszy raz spotkała się z Karmelem dzięki osobie katechety, karmelity bosego, od którego otrzymała książki na temat św. Teresy z Avila. „Kiedyś na lekcji ten ojciec dał mi adres sióstr i powiedział: ‘Ty tam pojedziesz’” – opowiadała. Pojechała nieprzekonana, w zasadzie jako towarzyszka koleżanki, jednak międzynarodowość i wymiar modlitewny wspólnoty sprawiły, że poczuła się „u siebie”. „Nazwa Karmelitanki Misjonarki oddawała mój nastoletni charakter – z jednej strony pragnienie modlitwy w ciszy, a z drugiej strony spełnianie moich snów o jeżdżeniu jeep’em po piaskach Afryki” – wspominała z uśmiechem.

Siostra przyznała, że po rekolekcjach obiecała prowadzącym, że wróci. „Dotarłam do tego zgromadzenia dzięki prostej modlitwie i wpatrywaniu się w prosty życiorys założyciela, który miałam dostępny. Franciszek był taki poszukujący cały czas – to mnie nauczyło, że poszukiwanie powołania i dróg jego realizacji jest nieustanne” – powiedziała.

Z kolei o. Piotr stwierdził, że ogromny wpływ na jego drogę powołania miał starszy brat, który jest franciszkaninem. Natomiast pierwszy kontakt z Karmelem „nastąpił przez kobiety, a konkretnie przez Karmelitanki Bose z Katowic”. „Twoje miejsce jest w Karmelu” – usłyszał na rekolekcjach Ruchu Światło-Życie od jednej z sióstr.

Powoli zaczął rozeznawać swoje powołanie. Wspominał, że pojechał do klasztoru karmelitów w Czernej i odczuł, że to jego miejsce – zaczął się czas pogłębiania wiedzy o samym zgromadzeniu i jego charyzmacie. „Karmel łączy wszystkie elementy, które mnie interesowały: modlitwę, wspólnotę i maryjność” – podkreślił. Dodał, że istotnym fragmentem jego powołania było także zetknięcie się z radykalnością i pasją szukania Boga prezentowaną przez św. Jana od Krzyża. Zakonnik przyznał także, że po latach od złożenia ślubów dowiedział się, że jego historia powołania ma także drugi wymiar – jego ojciec w trudnej sytuacji życiowej złożył przed Bogiem dyspozycję serca, że w przypadku rozwiązania tych problemów może On wziąć któregoś z synów, a nawet wszystkich na swoją służbę. „Rzeczywiście Pan Bóg wziął nas wszystkich trzech – historia ta świadczy o tym, że Pan Bóg bardzo poważnie traktuje ludzkie słowa” – podsumował z radością.

Mówiąc o charyzmatach swojego zakonu goście audycji wskazali, że żyzną duchową glebą, a zarazem regułą Karmelu jest życie w posłuszeństwie Jezusowi Chrystusowi, szczególnie poprzez modlitwę i kontemplację. „Głównym staraniem jest odnajdywanie Boga w sobie i uczenie tego innych” – powiedział o. Piotr. Siostra Basia uzupełniła, że duchowość Karmelu misyjnego może być przeżywana z wielką pasją, gdyż działania misyjne wyrażone głoszeniem i urzeczywistnianiem Ewangelii są jej nieodzowną częścią.

Na pytanie o realne działania Karmelu w archidiecezji krakowskiej s. Basia odpowiedziała, że dla karmelitanek misjonarek najbardziej istotne są spotkania formacyjne świeckich, która odbywają się na ul. Królowej Jadwigi 319. Siostry uczestniczą także w projektach solidarnościowo-misyjnych oraz prowadzą misyjną adopcję serc. Misjonarka zaznaczyła, że obecnie w Afryce na misji znajdują się 2 siostry Polki, które można wesprzeć modlitwą. „Marzeniem jednej z nich jest zaproszenie kilku młodych z Afryki na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie – może któryś ze słuchaczy mógłby wspomóc ten projekt?” – przedstawiła konkretne możliwości pomocy dla zgromadzenia. Podała, że szczegółowe informacje o działalności zgromadzenia można znaleźć na stronie www.karmel.pl/karmis.

O. Piotr zachęcił do „posmakowania Karmelu” w klasztorze w Czernej – stolicy duchowej Zakonu Karmelitańskiego w Polsce, a od niedawna także lokalizacji wspaniałego muzeum karmelitańskiego. Powiedział, że w związku z trwającym Jubileuszowym Rokiem Terezjańskim, z okazji 500-lecia urodzin św. Teresy, w klasztorze na ul. Rakowickiej 18 w Krakowie ma miejsce wiele interesujących wydarzeń. Podkreślił, że bracia i ojcowie stale współpracują z młodzieżą i studentami – podejmowane są m.in. ciekawe projekty muzyczne.

Ze swojej strony zakonnik, jako dyrektor Wydawnictwa Karmelitów Bosych, zachęcił również do lektury czasopisma „Głos Karmelu” oraz odwiedzania strony internetowej www.karmel.pl. „Karmel ma dziś wiele do powiedzenia. To nie jest tak, że my jesteśmy oderwani od rzeczywistości – nie możemy być. Musimy uczyć się mówić do człowieka tu i teraz w archidiecezji krakowskiej” – zaznaczył.

Na zakończenie goście zwrócili się do osób, które stoją obecnie przed wyborem życiowej drogi i być może czują w sercu, że ich miejsce jest w zakonie czy też zgromadzeniu. „Zapytajcie Boga wyraźnie: ‘Czego chcesz ode mnie Panie?’ i nasłuchujcie” – doradził o. Piotr. „Zaangażujcie się z entuzjazmem w służbę Bogu i Kościołowi, a na pewno wszystko będzie jasne” – dopowiedziała s. Basia.

Audycja „Rozmowy konsekrowane” powstaje w radiu nowohuckie.PL, które już od ponad dwóch lat działa przy pallotyńskiej parafii Matki Bożej Pocieszenia w Krakowie. Radio nadaje stale, a w robocze dni tygodnia w popołudniowym i wieczornym paśmie antenowym prowadzone są audycje na żywo. Rozgłośnia jest także współorganizatorem słynnych na całą Polskę Rejsów Ewangelizacyjnych na Barce.

Pełna treść audycji dostępna jest na stronie internetowej Radia nowohuckie.PL

Kolejny odcinek „Rozmów konsekrowanych” będzie można usłyszeć już 27 stycznia o godz. 20:00.

Źródło:
;