Imieniny: Edyty, Korneliusza, Cypriana

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Warstwy Ozonowej

Wspomnienie świętych męczenników Korneliusza, papieża, i Cypriana, biskupa

Pod oknem

 fot. Łukasz Kaczyński

W przeddzień uroczystości Bożego Ciała na krakowskim rynku odbył się koncert uwielbienia „Jak Chleb – Moc Modlitwy”. W ramach wydarzenia wychwalono Chrystusa Eucharystycznego tańcem i śpiewem, odprawiono Liturgię Słowa, nie zabrakło nawet specjalnej pantomimy.

 

W środę wieczorem na Rynku Głównym w Krakowie zebrało się tysiące mieszkańców i turystów. Wspólnie z animatorami, prowadzącymi całość wydarzenia ze sceny zlokalizowanej pod Bazyliką Mariacką, przybyli uwielbiali Boga śpiewem i tańcem.

W ramach Liturgii Słowa odczytano ewangeliczny fragment o cudownym rozmnożeniu chleba przez Jezusa. „W dzisiejszej ewangelii Chrystus wychodzi do fundamentalnej potrzeby człowieka – potrzeby chleba. Nie pytał apostołów czy mają cukierki, ale czy mają chleb” – powiedział w komentarzu do słowa Bożego pomysłodawca wydarzenia biskup Grzegorz Ryś.

Hierarcha przypomniał, że także od nakarmienia przybysza rozpoczynał pomoc w swojej noclegowni brat Albert. „Jak dajesz komuś chleb, to jest zapowiedź kolejnych darów. Kto otrzymuje od Ciebie chleb może się spodziewać, że otrzymuje coś znacznie poważniejszego. I na końcu tego dawania chleba jest to, że się stajesz jak chleb” – wyjaśniał. Wymownym znakiem, który miał zobrazować Ewangelię były chleby, którymi dzielono się między sobą.

„Cieszę się, że tu jesteście. Tutaj na rynku nie zawsze dzieje się dobrze. Mamy się o co i za kogo modlić – o uzdrowienie moralne miasta” – powiedział z kolei do przybyłych ks. Dariusz Raś, archiprezbiter Bazyliki Mariackiej. Uczestników koncertu odwiedził także metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz, który podziękował za niezwykłą ciszę modlitwy, a jednocześnie radość i piękny śpiew, jakim wychwalali oni Boga na krakowskim rynku.

Punktem kulminacyjnym wydarzenia była adoracja Najświętszego Sakramentu, który na scenę wniesiono w uroczystej procesji prowadzonej przez pochodnie oraz taniec ognia wykonywany z użyciem specjalnych sprzętów zwanych poikami. Podczas modlitwy na twarzach zebranych widać było rozmodlenie, na niejednej pojawiły się też łzy. Adorację zakończyła „Koronka do Bożego Miłosierdzia – Symfonicznie”.

 

Niezwykły klimat koncertu zapewniły schole, soliści i zespoły prowadzące śpiewy. Można było usłyszeć między innymi Marysię Krawczyk, autorkę wspomnianej koronki, Annę Madej czy zespół Play and Pray. Specjalny pokaz ukazujący wyjątkową moc Boga, który jest w stanie wyrwać człowieka z każdego zniewolenia złem, przedstawił w formie pantomimy Młodzieży Klub Środowiskowy „Grupka”.

Jak podkreślili uczestnicy wydarzenia, było ono przestrzenią do wytchnienia w zabieganiu dnia codziennego. „Znaleźliśmy się tutaj przez przypadek. Poszliśmy na spacer. Nie spodziewaliśmy się, że dane nam będzie pomodlić się wieczorem na Rynku Głównym” – powiedziała Agata. „Myślę, że to wyjątkowy sposób na to, by dotrzeć do tych, którzy są z dala od Kościoła. Właśnie poprzez tak radosne świadectwo wiary” – dodała z kolei Ania.

Wczorajszy koncert na krakowskim rynku zorganizowali: biskup Grzegorz Ryś, Bazylika Mariacka oraz środowiska ewangelizacyjne – Strefa Chwały, Sala na Górze, Chrystus w Starym Mieście, Góra Oliwna, Mężczyźni św. Józefa oraz Alpha Polska.

 

Źródło:
;