Imieniny: Agnieszki, Jaros?awa

Wydarzenia: Dzień Babci

Wspomnienie św. Agnieszki, dziewicy i męczennicy

Pod oknem

Caritas Archidiecezji Krakowskiej przekazała 106 tys. zł na pomoc w walce z kryzysem migracyjnym

wolontariusze fot. Caritas Polska

106 tys. zł na kontynuację i rozwój działalności pomocowej dla migrantów i uchodźców przekazała dziś Caritas Archidiecezji Krakowskiej dla Caritas Polska. To wpływy ze zbiórki pod kościołami, zorganizowanej w parafiach 21 listopada br. na polecenie abp. Marka Jędraszewskiego. 

 

Namioty Nadziei stanowiące zaplecze dla organizacji pomocowych i mieszkańców terenów przygranicznych, którzy pomagają napotkanym migrantom i wsparcie społeczności lokalnych – to odpowiedzi Caritas w związku z kryzysem migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej. Organizacja kontynuuje też długofalową pomoc dla cudzoziemców przebywających w ośrodkach i tych, którzy już przeszli procedury azylowe.

Namioty Nadziei stanęły w Podlipkach w gminie Krynki oraz w Białowieży. Organizacje pomocowe działające w rejonie przygranicznym, ale również mieszkańcy okolicznych miejscowości udzielający pomocy migrantom i funkcjonariusze służb mundurowych, mogą stąd pobierać m.in. śpiwory, koce, kurtki, buty, termosy, żywność i artykuły higieniczne. Są to rzeczy, których potrzebują osoby przebywające przez wiele dni poza domem, w trudnym terenie i niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

Cały czas dostępne są również pakiety Helps Pack, na które składa się plecak z wodą, ogrzewaczem do rąk, batonami energetycznymi, suchym prowiantem, kocem termicznym).

Poza pomocą w rejonie przygranicznym Caritas kontynuuje działania adresowane do cudzoziemców przebywających w otwartych i strzeżonych ośrodkach oraz do tych, którzy po zakończeniu procedur administracyjnych rozpoczynają nowe życie w naszym kraju (tej grupie udzielają wsparcia Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom prowadzone przez Caritas diecezjalne i Caritas Polska).

– Do ośrodków prowadzonych przez Urząd ds. Cudzoziemców i Straż Graniczną dostarczamy m.in. żywność, odzież, artykuły higieniczne, zabawki dla dzieci. Od początku obecnego kryzysu wartość tej pomocy przekroczyła już 1 mln zł – informuje ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Dostawy organizują zarówno Caritas Polska, jak i Caritas diecezjalne działające na terenach, gdzie zlokalizowane są ośrodki i inne placówki (archidiecezje białostocka, przemyska i warmińska; diecezje siedlecka, drohiczyńska, ełcka i zielonogórsko-gorzowska), pomaga także Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego.

Szczegółowe informacje o udzielonej dotychczas pomocy są dostępne na stronie caritas.pl/migranci.

Oceń treść:
Źródło:
;