Imieniny: Marioli, Wieczyslawa, Ireneusza

Wydarzenia: Dzień Świetości Życia

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego

Świat

Chilijscy biskupi oddają się do dyspozycji Papieża

papież franciszek fot. Benhur Arcayan / wikipedia.org

W deklaracji na zakończenie wizyty w Watykanie chilijscy biskupi dziękują Franciszkowi za braterskie upomnienie. Przepraszają za poważne błędy i uchybienia.

 

Każdy z chilijskich biskupów oddał się osobno i na piśmie do dyspozycji Papieża, który ma zadecydować o dalszym sprawowaniu ich posługi. Dowiadujemy się o tym z deklaracji chilijskiego episkopatu po wizycie w Watykanie i rozmowach z Ojcem Świętym na temat kryzysu, w jakim pogrążony jest tamtejszy Kościół.

Biskupi dziękują Franciszkowi, że wysłuchał ich po ojcowsku i po bratersku upomniał. Przepraszają też za ból, którego doświadczyły ofiary nadużyć, Papież, Lud Boży i ich ojczyzna z powodu poważnych błędów i uchybień, jakich się dopuścili. Biskupi dziękują ofiarom za ich wytrwałość i odwagę, i to pomimo ogromnych trudności osobistych, duchowych, społecznych i rodzinnych, połączonych często z niezrozumieniem i atakami ze strony samej wspólnoty Kościoła.

Chilijscy biskupi mają nadzieję, że ich wizyta w Watykanie stanie się kamieniem milowym w głębokim procesie przemian pod kierunkiem Papieża Franciszka. „W jedności z nim chcemy przywrócić sprawiedliwość i wnieść wkład w naprawienie wyrządzonych szkód, by dać nowy bodziec profetycznej misji Kościoła w Chile, którego centrum zawsze powinien być Chrystus” – czytamy w deklaracji.

Franciszek poświęcił na spotkania z chilijskimi biskupami trzy dni. Na ich zakończenie każdemu z nich przekazał krótki list. Franciszek dziękuje im, że przyjęli zaproszenie, by razem przeprowadzić szczere rozeznanie w obliczu poważnych faktów, które w ostatnich latach naruszyły jedność Kościoła i osłabiły jego pracę. „W świetle tych bolesnych wydarzeń dotyczących nadużyć względem nieletnich, nadużyć władzy i sumienia, zgłębiliśmy ich wagę  oraz tragiczne konsekwencje w szczególności dla ofiar. Niektóre z nich ja sam z głębi serca poprosiłem o wybaczenie, do czego i wy także się przyłączyliście, jednomyślnie i z silnym postanowieniem naprawienia wyrządzonych krzywd” – napisał Papież.

Dziękuje on też biskupom za ich gotowość na zmiany, które będzie trzeba wprowadzić, zarówno doraźne, jak i długofalowe, aby przywrócić sprawiedliwość i jedność Kościoła. Na zakończenie Franciszek zachęca ich, „by nadal budowali Kościół profetyczny, który stawia w centrum to, co najważniejsze: służbę Panu w głodnych, uwięzionych, migrantach i ofiarach nadużyć”.

Oceń treść:
Źródło:
;