Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Eustachego

Wydarzenia: Dzień Metalowca

Książka

Czytaj lokalnie! - kampania promocyjna krakowskich księgarń

 fot. Materiały prasowe

W Krakowie ruszyła ogólnomiejska akcja promocji księgarń – centrów kultury i miejsc tworzenia się więzi społecznych. „Czytaj lokalnie!” zwraca uwagę na inicjatywy unikalne, autorskie, księgarnie prowadzące regularną, własną i oddolną działalność kulturalną. Okazuje się, że w Krakowie wcale ich nie brakuje.

 

„W porozumieniu z księgarzami przygotowaliśmy wyjątkowy gadżet: torbę zaprojektowaną przez znanego grafika, projektanta okładek do książek – Przemka Dębowskiego. To prezent, który będziecie mogli zdobyć przy zakupie trzech książek we wszystkich księgarniach uczestniczących w akcji” – mówią pracownicy Krakowskiego Biura Festiwalowego, które realizuje projekt w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Organizatorzy przygotowali również serię wywiadów z pracownikami i wyjątkowymi przyjaciółmi-bywalcami ośmiu krakowskich księgarń: De Revolutionibus, Bonobo, Massolitu, Pod Globusem, Lokatora, Ha!artu, Matrasu przy Rynku Głównym i antykwariatu Rara Avis przy ul. Szpitalnej. O tym, dlaczego warto odwiedzać i wspierać takie miejsca, opowiedzą m.in.: Tomasz Pindel, Mateusz Pakuła, Zośka Papużanka, Ziemowit Szczerek, Wojciech Bonowicz i prof. Aleksander Krawczuk.

Rozmówcy podzielili się nie tylko przemyśleniami, ale również swoim doświadczeniem życia małych krakowskich księgarń. Poznamy m.in. historię najwierniejszego klienta księgarni przy Rynku Głównym 23 (stały bywalec od 80 lat!), poczytamy o długich kolejach losu krakowskiego Lokatora, w którym powstawały powieści Jerzego Franczaka, Łukasza Orbitowskiego i sztuki Mateusza Pakuły. Dowiemy się, po co kupować pierwsze wydanie Pana Tadeusza i który biały kruk okazał się być najdrożej sprzedaną polską książką XX wieku. Dowiemy się, która krakowska księgarnia przeżywała ataki „człowieka-kurczaka” i co łączy kameralny sklep z książkami z… warzywniakiem.

Wywiady już niebawem pojawią się na łamach ogólnopolskich mediów, a także na stronie Miasto Literatury UNESCO. Wywiady z księgarzami przeprowadzali autorzy z portalu Popmoderna.

Lista księgarń, które biorą udział w akcji:

    Bonobo - księgarnia podróżnicza
    Bona Książka i Kawa
    De Revolutionibus Books & Café
    Czuły Barbarzyńca w Krakowie
    Jak wam się podoba - sklep z książkami
    Księgarnia Edukator
    Księgarnia Jedynka
    Księgarnia Hiszpańska Elite
    Księgarnia Korporacji Ha!art
    Księgarnia Młoda i Muzealna
    Księgarnia Pod Globusem
    Księgarnia PWN w Krakowie
    Księgarnia|Wystawa
    Księgarnia Italicus
    Książkoteka
    Lokator Kawa & Książki
    Massolit Books & Coffee
    Microscup
    MOCAK Bookstore
    Muza Salon Książki

;