Imieniny: Dagmary, Aleksandra, Ady

Wydarzenia:

Dialog

Dialog kultur i religii w promowaniu pokoju

papież franciszek fot. Grzegorz Gałązka

Znaczenie dialogu kultur i religii dla sprawy pokoju w trudnych chwilach, jakie przeżywa obecnie Jerozolima, podkreślił Papież w przesłaniu do uczestników międzynarodowej konferencji z okazji 800-lecia franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej.

 

Została ona zorganizowana w Rzymie i w Asyżu w dniach 21-22 grudnia 2017 r. przez działające od kilku miesięcy przy włoskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych Obserwatorium mniejszości religijnych na świecie i respektowania wolności religijnej. Kieruje nim Salvatore Martinez, przewodniczący włoskiego ruchu Odnowy w Duchu Świętym.         

Franciszek cieszy się, że temat „Dialog kultur i religii w promowaniu pokoju” wybrany został „w delikatnym momencie życia Jerozolimy, miasta będącego dla wszystkich symbolem pokojowego współistnienia różnych ludów i religii” – czytamy w przesłaniu, które w imieniu Ojca Świętego skierował do uczestników konferencji watykański sekretarz stanu. Papież zachęca do pełnienia „autentycznej służby życiu i godności osoby, biorąc pod uwagę różnorodność kultur religijnych i pochodzenia, jak też ludzkie i duchowe bogactwa, które należy przyjmować z szacunkiem”. Życzy on, aby „za przykładem św. Franciszka szerzyły się wszędzie przyjaźń, solidarność i pokój” – pisze kard. Pietro Parolin.

W konferencji „Dialog kultur i religii w promowaniu pokoju” biorą udział nie tylko przedstawiciele włoskiego ministerstwa spraw zagranicznych, Stolicy Apostolskiej i Zakonu Braci Mniejszych. Są wśród nich także takie osobistości, jak sekretarz generalny Włoskiego Islamskiego Centrum Kulturalnego Abdellah Redouane, rabin David Rosen z Izraela, izraelski ambasador we Włoszech Ofer Sachs czy burmistrz Betlejem Anton Salman. Zgodnie z tradycją, zatwierdzoną przed 20 laty jako prawo przez palestyńskiego przywódcę Jasira Arafata, na czele władz miasta narodzenia Chrystusa stoi zawsze chrześcijanin – albo greckoprawosławny, albo, jak obecnie, katolik obrządku łacińskiego.

Oceń treść:
Źródło:
;