Imieniny: Diany, Hipolita, Poncjana

Wydarzenia: Dzień Mańkuta

Świadkowie wiary

święta joanna beretta mola fot. José Luiz Bernardes Ribeiro / wikipedia.org

Bal karnawałowy, „SMS za rodzącą”, górskie kapliczki, pielgrzymki do Włoch oraz spotkania przy kawie i ciastku. Co łączy te sprawy? Osoba św. Joanny Beretty Molli. Są to niektóre z inicjatyw, które podejmują członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół św. Joanny Beretty Molli. I robią to tak, jak ich Patronka – z zapałem i uśmiechem.

 

Początki Stowarzyszenia Przyjaciół św. Joanny Berety Molli sięgają października 2013 roku, kiedy to miało miejsce jego oficjalne zatwierdzenie. Pomysł zrodził się natomiast niezależnie w sercach kilku osób, którym św. Joanna była bliska i wyprosiła jakąś łaskę w życiu. – Mieliśmy potrzebę coś dla Joanny zrobić w ramach wdzięczności za Jej wsparcie i wstawiennictwo i chcieliśmy, aby coraz więcej osób dowiadywało się o tej wspaniałej świętej – mówi Monika Sarniak, jedna z inicjatorek Stowarzyszenia, członkini zarządu.

Podkreśla jednak, że od momentu zrodzenia się pomysłu do chwili zatwierdzenia Stowarzyszenia minęło niemało czasu. – Był on potrzebny także jako weryfikacja naszych zamysłów i pragnień.

Obecnie Stowarzyszenie Przyjaciół św. Joanny Berety Molli liczy 28 członków, w tym 2 członków honorowych i 18 założycieli. Sympatyków jest 21.

„Święta z sąsiedztwa”

Od samego początku członkowie Stowarzyszenia starają się na wiele sposobów realizować cele statutowe, w których zapisana jest m.in. informacja o szerzeniu kultu św. Joanny. Dzieje się to poprzez podejmowanie różnych inicjatyw, za które odpowiedzialne są poszczególne osoby.

Pierwszym i niezwykle ważnym dziełem jest powstały w 2012 roku film dokumentalny „Święta z sąsiedztwa”, który przygotowali i zrealizowali reżyser Mirosław Krzyszkowski oraz ks. dr Piotr Gąsior tłumacz listów św. Joanny do męża. Mimo iż film powstał zanim Stowarzyszenie rozpoczęło swoją oficjalną działalność, ponieważ Mirosław Krzyszkowski znalazł się w komitecie założycielskim, także jego dzieło stało się częścią dorobku Stowarzyszenia.

W grudniu 2018 roku z inicjatywy honorowego członka stowarzyszenia ks. dra hab. Roberta Nęcka na UPJPII odbyła się także ogólnopolska konferencja naukowa „św. Joanna Beretta Molla. Komunikacja i oddziaływanie społeczne”.

Potwierdzenie od samej św. Joanny

Warto tu wspomnieć także wznoszone w polskich górach kapliczki św. Joanny. Zaczęło się od jednej, która stanęła na Górze Potaczkowej w Gorcach. Dziś jest ich już kilka i wspólnie tworzą zaczątki pierwszego górskiego szlaku św. Joanny. Kapliczki te pozostają pod opieką właścicieli ziemi, którzy udostępniając miejsce pod ich budowę, z dumą goszczą u siebie św. Joannę. Jednym z głównych projektantów kolejnych kapliczek jest Piotr Sukiennik, który także, przy współudziale innych członków Stowarzyszenia i nie tylko, zajmuje się ich budową i wykończeniem.

– Z inicjatywami jest zazwyczaj tak, że najpierw w czyimś sercu pojawia się pomysł, co często dzieje się podczas modlitwy. Myśl taka potem kiełkuje, dojrzewa i jest powierzana naszej Patronce. A kiedy okoliczności zaczynają układać się tak, że powstająca idea nie tylko otrzymuje akceptację innych członków Stowarzyszenia, ale wszystko wokół sprzyja jej realizacji, rozumiemy to jako potwierdzenie od samej św. Joanny, że ona chce także w taki sposób być czczona – tłumaczy Monika Sarniak. Podkreśla przy tym, że wiele z powstałych inicjatyw nie byłoby możliwych do realizacji bez niespodziewanej zmiany okoliczności – to są konkretne znaki.

Przyjść może każdy

Trzeba wiedzieć, że członkowie Stowarzyszenia są otwarci i bardzo chętnie zapraszają na swoje spotkania wszystkie zainteresowane osoby. Między innymi w tym celu organizowany jest raz w roku, na wiosnę, integracyjny dzień otwarty, który stanowi okazję, by razem pomodlić się, spotkać ze św. Joanną i sobą nawzajem – przy dobrej kawie i ciastku – tak jak robiła to Ona sama. Oprócz tego raz w roku – w ostatnią sobotę przed pierwszą niedzielą Adwentu Stowarzyszenie organizuje otwarty dzień skupienia, którego tematyka zawsze łączy się z osobą i przykładem życia św. Joanny. Do tej pory zorganizowany został także dzień skupienia dla dziewcząt oraz kilka edycji rekolekcji dla małżeństw, które prowadzili Barbara i Piotr Sukiennikowie wraz z ks. dr. Piotrem Gąsiorem.

– Czasem dzwonią lub piszą do nas ludzie z prośbą o modlitwę lub po prostu po to, żeby zapytać o św. Joannę, bo chcą o Niej lub o Stowarzyszeniu wiedzieć coś więcej. Kiedyś na przykład zadzwoniła pewna siostra, w której zgromadzeniu organizowane są rekolekcje ze św. Joanną i poprosiła o udostepnienie dodatkowych materiałów – opowiada Monika Sarniak, sekretarz Stowarzyszenia.

Jedziesz do porodu? – Poproś o modlitwę!

Jedną z ważnych i wciąż rozwijających się inicjatyw jest SMS za rodzącą. – Myśl o tym, żeby zainicjować taką formę modlitwy przyszła mi w kościele na modlitwie. Pomysł ten przedstawiłam na spotkaniu Stowarzyszenia i inni członkowie bardzo chętnie włączyli się w tę modlitwę. Dziś za rodzące kobiety modlą się także sympatycy oraz grupka osób zupełnie spoza naszych szeregów, które zaproponowały, że włączą się w tę inicjatywę. Tym sposobem obecnie ponad 30 osób dostaje wiadomość o potrzebie modlitwy i podejmuje ją w danej chwili w takiej formie jaka jest akurat możliwa – czasem jest to dłuższa modlitwa, czasem krótka lub ofiarowanie wykonywanej właśnie czynności lub konkretnego trudu w intencji rodzącej – mówi Monika Sarniak.

Monika opowiada, że Stowarzyszenie dostaje potem wiele podziękowań za modlitwę, czasem otrzymują nawet zdjęcia urodzonych dzieci i wspólnie dzielą radość z nowego życia.

Pierwszy oficjalny sms został wysłany 1 maja 2015 roku, ale inicjatywa trwa od stycznia 2015 roku. Od tamtego czasu Stowarzyszenie modliło się za rodzące ponad 350 razy. Na początku smsów było stosunkowo niewiele, dziś jest ich kilkanaście miesięcznie. – Myślę, że św. Joanna sama się o to upomniała, bo chciała patronować także rodzącym mamom.

Ludzie w smsach lub mailowo proszą również o modlitwę w innych intencjach. Te modlitwy także są podejmowane.

Rekolekcje w drodze

Inną ciekawą inicjatywą są coroczne pielgrzymki do Włoch śladem św. Joanny. Organizuje i koordynuje je prezes Stowarzyszenia Jacek Sarniak. – Celem Stowarzyszenia jest szerzenie kultu św. Joanny. Jednym z takich sposobów jest pielgrzymowanie tam, gdzie mieszkała Joanna, gdzie przeżywała swoje radości i smutki, gdzie przyjmowała sakramenty. Dzięki tym miejscom możemy jeszcze bardziej się do Niej zbliżyć. To są takie rekolekcje w drodze, które pozwalają pogłębić naszą przyjaźń ze świętą lub ją dopiero nawiązać, bo pielgrzymki otwarte są dla każdego.

Prezes podkreśla, że zawsze na pielgrzymce obecnych jest kilku członków Stowarzyszenia, którzy pomagają nowym osobom szybko zaaklimatyzować się, by móc razem, we wspólnocie, przeżywać radosne chwile tej podróży. – Te wyjazdy to dla mnie wielka przyjemność. Bardzo cieszę się, że jest taka potrzeba i że ludzie chcą poznawać te włoskie miejsca. Bo oprócz tego, że są one związane z osobą  św. Joanny to są to także naprawdę piękne zakątki, w których można prawdziwie odpocząć – mówi Jacek Sarniak.

W tym roku odbędzie się już piąta pielgrzymka. Zaplanowana jest w terminie 20-23 września 2019 roku. Szczegółowe informacje dostępne będą na stronie serenita.pl. – Pielgrzymka śladami św. Joanny adresowana jest do wszystkich, którzy chcą poznać św. Joannę, którzy chcą się z Nią zaprzyjaźnić. Jest to czas obcowania z pięknem przyrody, ale także modlitwy, wyciszenia, rozmów. Zapraszamy każdego!

Karnawał trwa – przyjdź na bal!

Wśród wielu inicjatyw podejmowanych przez członków Stowarzyszenia jest rokrocznie organizowany bal karnawałowy ze św. Joanną Berettą Mollą „Festa con santa Gianna”. Podczas tegorocznego karnawału odbędzie się on po raz piąty. Od początku główną organizacją tej imprezy zajmuje się Elżbieta Sowa, wiceprezes Stowarzyszenia.

– Zawsze lubiłam tańczyć i kiedy dowiedziałam się, że św. Joanna także chętnie uczestniczyła w zabawach tanecznych przyszedł mi do głowy pomysł, żeby to połączyć – mówi Elżbieta Sowa. – Podczas takiej zabawy staramy się nawiązywać do włoskich klimatów na przykład  muzycznie albo kulinarnie. Podczas balu jest także czas, w którym opowiadamy o św. Joannie, Stowarzyszeniu i naszej działalności, tak by wszyscy obecni mogli lepiej poznać naszą Przyjaciółkę w niebie.

Elżbieta podkreśla, że dostaje informacje zwrotne od uczestników, że bardzo lubią te zabawy za miłą, kameralną atmosferę i chętnie na nie przychodzą. – Na bal zapraszamy wszystkich, którzy znają i lubią św. Joannę Berettę Mollę, ale także tych, którzy o Niej jeszcze niewiele słyszeli. Przede wszystkim jednak tych, którzy lubią dobrą zabawę w miłej atmosferze!

Najbliższy bal odbędzie się w sobotę 16 lutego w restauracji „Wodniczek” w Borku Szlacheckim k/Skawiny. Zabawa jest bezalkoholowa i prowadzona przez profesjonalnych wodzirejów. Szczegółowe informacje i zapisy pod numerem 602722946 i na serenita.pl.

Ta przyjaźń popycha nas

Na zakończenie pytam prezesa Jacka Sarniaka kim dla nich jest św. Joanna Beretta Molla, bo widać, że wspólnie tworzą jakąś wyjątkową więź i w zupełnie inny niż powszechnie znany sposób przeżywają tajemnicę obcowania świętych. – Joanna jest dla nas nieziemskim przyjacielem. W codzienności staramy się czerpać z przykładu Jej życia, w trudnych sytuacjach powierzamy się Jej i zastanawiamy, co Ona zrobiłaby na naszym miejscu. Jest naszym drogowskazem i orędowniczką. Zwracamy się do Niej, gdy jest nam dobrze i gdy potrzebujemy wstawiennictwa. A ta Jej przyjaźń popycha nas, by tu na ziemi choć trochę móc się odwdzięczyć, szerząc Jej kult, a przez to, przybliżając siebie i innych do Pana Boga.

Oceń treść:
Źródło:
;