Imieniny: Jaromira, Justa, Justyny

Wydarzenia: Światowy Dzień Raka Krwi

Watykan

Do Watykanu dotarł transport z polską pomocą

maseczki fot. pixabay.com

Do Watykanu dotarł w piątek transport darów, które Polska przekazała Stolicy Apostolskiej na czas pandemii koronawirusa. Jest to efekt rozmowy telefonicznej, jaką przed ośmioma dniami odbył prezydent Andrzej Duda z Papieżem Franciszkiem. 

 

Jak donosi biuro prezydenta była to serdeczna półgodzinna rozmowa podczas, której Andrzej Duda poinformował Papieża o działaniach pomocowych organizowanych przez nasz kraj. Mówił m.in. o polskich misjach medyczno-wojskowych i pomocy sprzętowej. Zapewnił, że nasza Ojczyzna nie zapomina także o cierpiących Włochach i obiecał konkretne wsparcie.

Przygotowaniem darów i organizacją transportu zajął się PKN Orlen. „To największy projekt pomocowy jeżeli chodzi o spółki energetyczne i paliwowe w ostatnich 30 latach” – ocenia Daniel Obajtek, prezes spółki. „To także wielki dzień dla stosunków pomiędzy Watykanem, a Rzeczypospolitą Polską” – uważa ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański.

„Są to dary składające się z tysięcy maseczek, z żelów dezynfekcyjnych i kombinezonów. Zostały one przekazane na ręce jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego, który je będzie dystrybuował – wyjaśnia ambasador Janusz Kotański. – Trafią nie tylko do najbardziej potrzebujących, ale także do pracowników Stolicy Apostolskiej, Żandarmerii Watykańskiej i Gwardii Szwajcarskiej. To jest przykład polskiej solidarności z cierpiącymi Włochami, z tymi, którzy tego najbardziej potrzebują. Wielki ukłon w stronę prezesa Orlenu, Daniela Obajtka, który bardzo szybko doprowadził do tego, że ten transport dociera właśnie w tej chwili do Watykanu.“

Rozmowa dotyczyła również 100-lecia urodzin Karola Wojtyły. Główne uroczystości zostały przełożone w wyniku pandemii. Ojciec Święty zapewnił wszystkich Polaków, że będzie modlił się przy grobie św. Jana Pawła II w stulecie jego urodzin i prosił naszych rodaków, aby duchowo łączyli się z nim w tej modlitwie. Franciszek przekazał też na ręce prezydenta błogosławieństwo dla narodu polskiego.

Oceń treść:
Źródło:
;