Imieniny: Ignacego, Lubomira, Heleny

Wydarzenia: Dzień Skarbowości

Wspomnienie św. Ignacego z Loyoli, prezbitera

Solidarność

 fot. Fotolia.com

Akcja #hot16challenge2, której celem jest wsparcie medyków w czasie pandemii, zmobilizowała muzyków, aktorów i polityków. Na nominację do udziału w inicjatywie nie pozostali również obojętni duchowni i osoby konsekrowane.

Jednym z bardziej poruszających rapów było wykonanie biskupa pomocniczego Ełku. Jak przyznał bp Adrian Galbas SAC, kiedy zostawał biskupem spodziewał się wielu wyzwań, ale nie myślał o tym, że jednym z nich będzie wezwanie do rapowania. 

Akcję hierarcha potraktował jednak jako możliwość ewangelizacji w duchu Wincentego Pallottiego, który mówił, że każdą okazję należy wykorzystywać, by mówić o Dobrej Nowinie. - Twa modlitwa nie jest próżna, ale ważna jałmużna. Może biedny, może krezus - tak nauczał przecież Jezus. Będą wdzięczni ci lekarze, którym te pieniądze w darze, dziś złożone ciut pomogą walczyć z tą chorobą srogą - zarapował biskup.

 

Z kolei o. Adam Szustak OP w swoim nagraniu zauważa, że w inicjatywie nie chodzi o sławę czy liczbę wyświetleń. - Pomoc, chodzi o pomoc, wirus ma być zabity. Pielęgniarki, lekarze pościągali swe korony, Mieszko, Kazik, Jagiełło zapewniają im ochronę. Najważniejsze jednak, do głowy proszę cię weź, masz w sercu pychy koronę - wypędź ją precz - brzmi fragment nagrania znanego kaznodziei. 

 

W akcji #hot16challenge2 z pewnością jak ryba w wodzie poczuł się ks. Jakub Bartczak - polski ksiądz, raper i autor tekstów. Podczas rapowania zachęcił on do czytania Pisma Świętego. 

- Dla mnie hot16 to ten list do Hebrajczyków, tytuł, mój krótki komentarz spod tłuściutkiego bitu. Rap ewangelizacją, modlitwa jest gwarancją. Cisnę gorącą szesnastką - wiara, Bóg, nie puste hasło, czyny ponad deklaracją - naucza kapłan.

 

Nie brakuje również sióstr, które włączyły się w rapowanie na rzecz walczących z koronawirusem na pierwszej linii frontu. Jedną z nich jest s. Anna Bałchan SMI, prezes Stowarzyszenia „PO-MOC”, która w swoim nagraniu wystąpiła ubrana w czapkę z daszkiem, bluzę i łańcuch na szyi - wszystko na codziennym habicie.

- Miłość dają, Tobie powierzamy ich. Ich codzienność, Tobie powierzamy, ich codzienność. Nie bądź obojętny, nie bądź tak bardzo spięty - można usłyszeć w wersach przygotowanych przez s. Bałchan. Co ciekawe, zakonnica do udziału w akcji nominowała jałmużnika papieskiego, kard. Konrada Krajewskiego.

 

Nie zawiodły także siostry z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, które poza pomocą dla medyków, w swoim rapie zachęcają do zaufania miłości miłosiernej Boga. - W każdej twojej potrzebie Bóg ma łaskę dla Ciebie. Nie chcemy maski, chcemy Twojej łaski. Łaski, łaski, miłosiernej łaski. Jedynym naczyniem, by czerpać łaski jest ufność - tak powiedział Jezus. Nie ma co filozofować albo wciąż się denerwować. Otwórz tylko serce swoje i powiedz: “Jezu ufam Tobie” - rapują członkinie Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia.

 

W ramach akcji #hot16challenge każdy nominowany w ciągu 72 godzin musi stworzyć 16 wersów swojego rapu i zamieścić go w sieci. Akcji towarzyszy zbiórka środków na wsparcie lekarzy i szpitali w walce z koronawirusem. Jak podano na stronie www.siepomaga.pl/hot16challenge na chwilę obecną zebrano na ten cel już prawie 3,5 mln złotych.

Oceń treść:
Źródło:
;