Imieniny: Wiktora, Marity, Ignacego

Wydarzenia: Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem

Dwudziesta Dziewiąta Niedziela zwykła

Pod oknem

 fot. Michał Henkel

Kraków i Warszawa wspólnie wydadzą dzieła Jana Pawła II. Nad całością czuwać będą Warszawskie Centrum Myśli Jana Pawła II i Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. List intencyjny w tej sprawie podpisano 28 września w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich.

Porozumienie sygnowali metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, warszawski Kazimierz Nycz, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, zastępca prezydenta Warszawy Jarosław Jóźwiak oraz członek Zarządu Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda.

Incjatywa to owoc współpracy obu stołecznych miast, Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana II w Krakowie oraz Centrum Myśli Jana Pawła II z Warszawy.  Przewodniczącym komitetu naukowego został prof. Jacek Popiel - prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Profesor Pipiel zaznaczył, że choć dzieła Karola Wojtyły wydawane były na bieżąco od momentu wyboru na Stolicę Piotrową, to niestety nie ustrzegły się błędów.  Stąd decyzja o ponownym, krytycznym wydaniu twórczości papieża Polaka.  - Mamy przekonanie, że sięgając po rękopisy i maszynopisy, przedstawimy nie tylko polskiemu ale i światowemu czytelnikowi teksty, które będą miały najbardziej oryginalny, prawdopodobny kształt - mówił prof. Popiel.

Jak zaznaczył polonista, nad opracowaniem publikacji będą pracować literaturoznawcy,  językoznawcy, ale także teolodzy i filozofowie. Na trzytomowe wydanie złożą się: młodzieńcze poezje Karola Wojtyły, dzieła dojrzałe i dramaty, praca podzielona będzie na trzy zespoły: ks. prof. Jana Machniaka, prof. Zofii Zarębianki i prof. Jacka Popiela. Nad całością czuwać będzie Anna Karoń-Ostrowska z Centrum Myśli Jana Pawła II. - Nasze  prace będą miały charakter zarówno benedyktyński jak i detektywistyczny, bo mamy nadzieję, że uda się odkryć jeszcze jakieś teksty ukryte w prywatnych zbiorach - mówiła redaktorka "Więzi".

Radości z nawiązanej współpracy nie krył prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. - Bardzo się cieszę że powstała idea wydania tychże dzieł, a jednocześnie stworzenia do nich rzetelnego komentarza. Jestem zadowolony, że bliźniacza instytucja krakowskiego Instytutu -  warszawskie Centrum Myśli Jana Pawła II włącza się w to przedsięwzięcie - mówił prezydent.

Wtórował mu zastępca prezydenta miasta Warszawy Jarosław Jóźwiak,  wyraził też nadzieję, że współpraca przełamie nieco stereotypy krążące o obydwu stołecznych miastach.   

Owocnej pracy zespołowi życzył wieloletni sekretarz Jana Pawła II kard. Stanisław Dziwisz, który otworzył przed naukowcami archiwum krakowskiej kurii.  Jak przekonywał hierarcha,  nieznane dzieła Karola Wotyły mogłyby nadal leżeć w archiwach, wzbudzają jednak zainteresowanie na całym świecie.  -  Poszukiwanie tych tekstów ciągle trwa, więc ciąży na nas poważny obowiązek, by ukazać to, co już odkryliśmy. Nie wiadomo czy jeszcze nie odkryjemy, bo Ojciec Święty nie przywiązywał  wagi do tego co pisał, dawał swoje utwory to jednej, to drugiej rodzinie, więc ciągle odkrywamy je na nowo także i tutaj w kurii - tłumaczył kard. Dziwisz.  

O ogromnej odpowiedzialności naukowców mówił także metropolita warszawski  kard. Kazimierz Nycz. Zdaniem hierarchy krakowsko-warszawski zespół podejmuje się bardzo trudnego zadania.  - Licząc przede wszystkim na waszą rzetelność naukową i kompetencje naukowców bardziej niż na wszystkie detektywistyczne próby, wierzę, że powstanie dzieło, które będzie służyło następnym pokoleniom - dodał purpurat.

 

W krakowskiej kurii zaprezentowano również rękopisy Karola Wojtyły: Brat naszego Boga oraz sonety i poezje w tym m.in. wiersz Nad twoją biała mogiłą. Prace ruszają z początkiem października,  całość ma być gotowa w maju 2020 roku, w setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II.

Źródło:
;