Imieniny: Kwiryny, Franciszka

Wydarzenia: Rocznica urodzin dr Józefa Putka

Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Ekowydanie encykliki Laudato Si’

karitas laudato si fot. caritas.pl

Trwa Tydzień Laudato si’, w którym świętujemy pięciolecie ogłoszenia encykliki papieża Franciszka. Z tej okazji, w ramach projektu Caritas Laudato si’ realizowanego przez Caritas Polska, zostało przygotowane specjalne, ekologiczne wydanie encykliki, dzięki czemu jej treść trafi do jeszcze szerszego grona odbiorców. Wciąż aktualne nawoływanie do troski o środowisko powinno jeszcze mocniej wybrzmieć w naszej codzienności, a projekt stwarza ku temu okazję.

 

– Mamy nadzieję, że to wydanie trafi do ludzi dobrej woli, którzy nie tylko w ramach naszego projektu, ale przede wszystkim w swojej codzienności, postanowią przemieniać małymi krokami naszą rzeczywistość. W naszych domach musimy się nauczyć zakręcać wodę, oszczędzać prąd, segregować śmieci zamiast palić nimi w piecu, troszczyć się o bioróżnorodność; o to, co jemy i czym oddychamy. Te proste kroki są wyrazem troski o drugiego człowieka, o ubogich, o siebie samego. Przede wszystkim, są wyrazem szacunku i miłości na wzór Boga, od którego wszystko otrzymaliśmy – mówi brat Cordian Szwarc OFM, franciszkanin, animator krajowy Wspólnoty Caritas Laudato si’.

Encyklika została wydrukowana na ekologicznym papierze. Poszerzony margines pozostawia miejsce na notatki. Minimalistyczna estetyka symbolizuje styl i kierunek działania, do jakiego zaprasza papieskie przesłanie.

– Drogi Czytelniku, nasze życie na ziemi to piękny czas, dany nam od Boga jako dar i zadanie. Pośród wielu ważnych spraw i wartości, papież Franciszek od początku swojego pontyfikatu mocno akcentuje, jak ważne jest, „aby usłyszeć zarówno wołanie ziemi, jak i krzyk biednych” (LS 49). Mamy znaczący wpływ na środowisko, a ono na nas – świeże powietrze, zdrowe plony, czysta woda. To wszystko jest nam do życia potrzebne. Człowiek i środowisko – jedno oddziałuje na drugie, powodując wzrost lub zniszczenie. Mija 5 lat od powstania encykliki Laudato si’. To wyraźny apel papieża, który nie może być odbierany jedynie jako troska o miejsce, w jakim żyjemy. Laudato si’ to szczególne wskazanie na ubogich, których skutki zniszczeń czy bezmyślnego używania ziemi dotykają najbardziej. Wydanie, które oddajemy w Twoje ręce, może być małym krokiem do tego, by żyć uważniej – pisze we wstępie ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska

 

W prezencie dla Nuncjusza Apostolskiego, Fundacji Kapucyńskiej, Greenpeace

Caritas Laudato si’ wręcza pierwsze egzemplarze encykliki tym, którzy są mocno osadzeni w tematyce, jaką porusza papież Franciszek. To wydanie stało się prezentem dla Nuncjatury Apostolskiej w Warszawie i trafiło bezpośrednio na ręce abp. Salvatore Pennacchio jako wyraz wdzięczności za wsparcie w realizacji pomysłu. Encyklikę przekazali ks. Marcin Iżycki – dyrektor Caritas Polska, Ireneusz Krause – sekretarz Caritas Polska oraz br. Cordian Szwarc OFM – animator krajowy Caritas Laudato si’.

Jeden z pierwszych egzemplarzy otrzymała również organizacja Greenpeace Polska. Encyklika trafiła też do prowadzonego przez braci kapucynów i Fundację Kapucyńską Domu bł. Aniceta, gdzie każdego dnia jest wydawanych kilkaset posiłków dla ubogich.

W związku z obchodami 5-lecia encykliki Laudato si’ zostało wydane także jej opracowanie, które jest obszernym tekstem przygotowanym przez specjalistów i może służyć każdemu, kto chciałby zgłębić temat. Opracowanie może być podstawą do pracy indywidualnej bądź wspólnej, bazą do przygotowania lekcji czy zajęć dotyczących ekologii oraz korzeni nauczania o niej w Kościele katolickim.

Oceń treść:
;