Imieniny: Waltera, Bonifacego, Walerii

Wydarzenia: Światowy Dzień Ochrony Środowiska

Wspomnienie św. Bonifacego, biskupa i męczennika

Świat

Episkopat Słowacji popiera abp. Jędraszewskiego

flaga słowacji fot. pixabay.com

Przewodniczący Konferencji Biskupów Słowacji, arcybiskup Stanislav Zvolenský wyraził solidarność i poparcie w liście do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, w związku z falą krytyki skierowanej przeciwko metropolicie krakowskiemu, abp. Markowi Jędraszewskiemu, za jego krytyczne wypowiedzi na temat nowych ideologii – poinformował episkopat słowacki. Do abpa Marka Jędraszewskiego list ze słowami wsparcia skierował także abp Ján Orosch Arcybiskup Trnawski. 

 

W liście do metropolity poznańskiego arcybiskup Zvolenský przypomniał, że jeszcze przed trzydziestu laty kraje Europy Środkowej i Wschodniej znajdowały się w niewoli ideologii komunistycznej. „Jesteśmy zatem wrażliwi na wszelkie próby uciszenia opinii na pewne tematy tylko dlatego, że są one uważane za politycznie niepoprawne z powodów ideologicznych” – podkreślił arcybiskup bratysławski. Przewodniczący Konferencji Biskupów Słowacji dodał, że dziś, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, „ważne jest, by rozmawiać o człowieku w perspektywie integralnej a także rozwijać antropologię chrześcijańską”.

List ze słowami poparcia i podziękowaniami dla abpa Marka Jędraszewskiego przesłał także abp Ján Orosch, Arcybiskup Trnawski ze Słowacji. Publikujemy jego pełną treść: 

“Wasza Ekscelencjo,
Najdostojniejszy Księże Arcybiskupie,

Proszę mi pozwolić, abym podziękował Księdzu Arcybiskupowi za Jego odważne słowa pasterza, które Ksiądz Arcybiskup niedawno – 1 sierpnia 2019 br. – wygłosił o pladze ideologii LGBTI, która naprawdę rozprzestrzenia się jak morowa epidemia.

Wspominając Osobę Waszej Ekscelencji, w mojej pamięci wracają wspomnienia mojej młodości, kiedy jako tajny członek Zgromadzenia Księży Misjonarzy (Lazarystów) w okresie komunizmu odwiedzałem Kraków oraz Księży Misjonarzy (Lazarystów), którzy prowadzili naszą formację. Bardzo się cieszę, iż na Stolicy św. Stanisława, na której zasiadał przez nas podziwiany i nam tak drogi św. Jan Paweł II, teraz zasiada właśnie taki arcybiskup jak Wasza Ekscelencja. Z całego serca dziękuję i kieruję do Waszej Ekscelencji serdeczne „Bóg zapłać“ za odwagę Księdza Arcybiskupa.

Życzę Księdzu Arcybiskupowi wielu sił i darów Ducha Świętego, aby mógł nadal odważnie głosić Ewangelię Pana naszego Jezusa Chrystusa.

Waszej Ekscelencji brat w Chrystusie
+ Ján Orosch
 Arcybiskup Trnawski”

Oceń treść:
Źródło:
;