Imieniny: Ryszarda, Pankracego, Ingi

Wydarzenia:

Wielki Post 2018

"Ewangelia a sztuka" - zapowiedź rekolekcji dla artystów i miłośników sztuki

W dniach 26-28 marca w Krakowie odbędą się rekolekcje dla artystów i miłośników sztuki, które będą inspirowane nauczaniem św. Jana Pawła II. Wydarzeniu przewodniczy hasło "Ewangelia a sztuka".

Rekolekcje nawiązują do nauk, jakie w 1962 r. wygłosił w krakowskim kościele św. Krzyża biskup Karol Wojtyła. Są też jednym z elementów obchodów 40-lecia wyboru Karola Wojtyły na papieża, które przypada w tym roku.

Jak podkreśla ks. prof Tadeusz Dzidek, który w tym roku będzie głosił nauki, sztuka jest bardzo bliska teologii. – I tu i tu mamy do czynienia z doświadczeniem ekstatycznym. Trzeba zaznaczyć, że w sztuce artysta i koneser nie godzi się na rzeczywistość w której jest i wykracza poza siebie. W życie, którego nie ma albo na które go nie stać, albo się go boi – tłumaczy.

Dodał, że to wychodzenie poza siebie oznacza niepozostawanie jedynie w obrębie swojej egzystencji. Przestrzegł jednak, że w takim działaniu nie zawsze wiemy, gdzie się znajdziemy. – I tu pojawia się dopełnienie – przeżycie religijne, w którym poza wyjściem poza siebie, odnajdujemy Boga. To jest właśnie największa różnica między przeżyciem artystycznym a religijnym – opisuje.

Jak ocenił sztuka, zwłaszcza ta symboliczna jak malarstwo czy film, ma zawsze potencjał do osiągnięcia doświadczenia religijnego. – Każda dobra i uczciwa sztuka, nawet jeśli nie ma w sobie motywów religijnych czy wprost objawienia jest sprzymierzeńcem teologii i religii – ocenia.

Kapłan przyznaje, że sam tego doświadczył – chciał być teoretykiem lub krytykiem literatury, ale coraz bardziej odzywało się w nim powołanie kapłańskie. – To właśnie sztuka doprowadziła mnie do pytań metafizycznych o to, co dalej po śmierci. Te pytania z kolei wzbudziły we mnie pragnienie głębszej relacji z Bogiem. Sztuka otworzyła mnie bardziej na Niego – opowiada.

Zapowiada przy tym, że w czasie rekolekcji poruszy najważniejsze wątki, na które zwrócił uwagę Wojtyła blisko 60 lat temu. – Mówił wtedy, że każdy z nas jest najpierw artystą samego siebie, a dopiero później może być artystą sztuki. Wszyscy jesteśmy artystami tworzącymi siebie, człowieczeństwo, a potem dzieła sztuki w miarę umiejętności – wskazuje.

Dopowiada, że wspomniane doświadczenie przekraczania siebie ma wielką zaletę, ale wiąże się też z jedną pokusą. – Można w nim zacząć nieustannie uciekać od realnego życia w kolejne przeżywanie dzieł. Trzeba pamiętać, że we wszystkich pasjach najważniejsza jest relacja z Bogiem. Mamy jedno życie i wszystkie nasze pasje są piękne, jeśli są ukierunkowane na Boga. Serdecznie zapraszam wszystkich do tego wielkopostnego poznawania prawdy o sobie przez pryzmat sztuki i Ewangelii – podsumował.

 

Duszpasterstwo środowisk artystycznych Krakowa działa w Krakowie od czasów biskupa Karola Wojtyły. Jak podkreślił jego obecny duchowy opiekun, ks. infułat Jerzy Bryła, artyści, choć “muśnięci przez muzę”, borykają się z problemami jak wszyscy ludzie – zawodowymi, rodzinnymi czy też natury duchowej.

– W ramach naszej działalności pomagamy organizować wystawy prac, w tym przygotowujemy wielkie ekspozycje rzeźby religijnej począwszy od 1988 roku co trzy lata. Dużo rozmawiamy o aktualnych bolączkach. Duchowo rozwijamy się na spotkaniach w kościele św. Krzyża – na cotygodniowych Mszach św. ze specjalnymi kazaniami dla artystów, podczas których twórcy śpiewają psalmy, czytają modlitwy, a także prezentują poezję nawiązującą do czytań  – opisał, dodając, że artyści co roku wyjeżdżają również na pielgrzymkę do Częstochowy oraz spotykają się w okresie bożonarodzeniowym z metropolitą krakowskim.

Ks. Bryła gorąco zachęcił do uczestnictwa w rekolekcjach. – Ewangelia wszystko podnosi ku Bogu przez wzbudzanie w człowieku wiary, nadziei i miłości. Także sztukę i nadaje jej głębszego wymiaru. Nadchodzące rekolekcje to będzie wyjątkowy czas, by spojrzeć na dobrą sztukę jak na wyjątkowy język przekazu Boga – powiedział duchowny.

Na rekolekcje dla artystów i miłośników sztuki zapraszają ks. infułat Jerzy Bryła – duszpasterz środowisk artystycznych archdiecezji krakowskiej, ks. kanonik Paweł Kubani – proboszcz parafii św. Krzyża w Krakowie oraz Agata Szuta, dyrektor Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.

Oceń treść:
Źródło:
;